Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Forex: V důsledku špatných zpráv libra výrazně ztrácela

01.07.2009 | 11:01 0 Komentářů

Obchodníci mají dnes před sebou několik důležitých fundamentů jak z Británie, tak zejména ze Spojených států. Dopoledne nabídne Británie především zveřejnění indexu nákupních manažerů za výrobní sektor (PMI), u kterého se odhaduje mírné zlepšení z květnového výsledku 45,4 bodů na červnových 46,5 bodů. Hodnota indexu se sice blíží k hranici 50,0, pod ní však indikátor ještě stále reflektuje hospodářskou recesi.

Britská ekonomika skutečně zažívá krušné časy. Podle údajů ze včera se hospodářství Británie v prvním čtvrtletí letošního roku smrštilo o 2,4 %, což je největší kontrakce od roku 1958. Další tlaky na oslabování britské měny byly vyvolané hlubším deficitem zahraničního obchodu, než se čekalo. V důsledku toho libra včera ztrácela vůči všem hlavním měnám.

Propad kurzu GBP/USD byl dále podpořen posilováním amerického dolaru. Ten včera získával nejdřív v reakci na pozitivní výsledek Case-Shillerova indexu cen domů (skutečnost -18,1, oček. -18,5). Poté reagoval růstem také na negativní zprávu o spotřebitelské důvěře, kde se výsledek 49,3 oproti očekávané hodnotě 55,2 stal důvodem k výprodeji na akciových trzích. Po předchozí výrazné ztrátě je dnes možné na měnovém páru GBP/USD očekávat částečnou korekci, zejména za předpokladu dobrých zpráv ze Spojeného království.

Zvýšená volatilita na trzích by se mohla objevit také v reakci na americké fundamenty. V odpoledních hodinách očekáváme ze Spojených států ukazatel výrobního PMI. Dle analytiků by se měl zvýšit na 44,0 bodů (před. 42,8 bodů). Ve stejný čas bude zveřejněn vývoj tržeb již existujících domů v USA za květen, kde se predikuje růst o pouhé 2,4 % oproti předchozímu nárůstu 6,7 %. Dnešní den přinese taktéž zprávu o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech v soukromé sféře mimo zemědělský sektor. Očekává se, že počet lidí bez práce bude sice narůstat, ale pomalejším tempem (oček. -388 tis., před. -532 tis.).

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.