Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Forex: V důsledku politického napětí by mohly bezpečné měnové přístavy opět získávat, australský dolar ztrácí

22.06.2009 | 12:47 0 Komentářů

Zhoršující se politická situace v Iránu vyvolává napětí, které by se dle slov prezidenta Evropské centrální banky mohlo promítnout i do mezinárodní ekonomiky. V důsledku těchto událostí by na významu mohly opět nabývat bezpečnější investice, mezi které se na měnovém trhu řadí americká a japonská měna. Negativní sentiment na finančních trzích podpořil i revidovaný odhad Světové banky pro ekonomický vývoj v letošním roce zveřejněný před červnovým zasedáním G8. Banka pozměnila původní predikci globální hospodářské kontrakce ze 1,7 % na 2,9 %.

Vysoce úročené měny jako australský dolar by z důvodu vyšší rizikové averze mohly naopak ztrácet. V absenci důležitých zpráv z Austrálie tento týden bude vývoj měnového páru AUD/USD ovlivňován zejména americkými fundamenty.

Na fundamentální zprávy bude bohatá především středa, která přinese výsledky prodejů nových domů ve Spojených státech, u kterých se odhaduje zvýšení o dalších 360 tisíc staveb (předchozí nárůst o 352 tisíc). Dále budou zveřejněny údaje o nákupu zboží dlouhodobé spotřeby v USA, kde se očekává pokles o 0,2 % oproti předchozímu růstu 0,8 %. Dále bude ve středu pozornost věnována zasedání Federálního rezervního systému. Centrální banka s nejvyšší pravděpodobností ponechá klíčovou úrokovou sazbu na stávající úrovni 0,25 %. Spekuluje se ale, že by FED ve svém doprovodném stanovisku ekonomické subjekty ujistil, že do konce roka nebude zvyšovat úrokové sazby. Tato intervence by mohla dolar krátkodobě oslabit.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.