Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Forex: Úvěrová expanze v eurozóně nadále zpomaluje

30.06.2009 | 12:15 0 Komentářů

Evropská centrální banka dnes v dopoledních hodinách zveřejnila pravidelné výsledky peněžní zásoby a tempa růstu nově poskytnutých úvěrů. Podle těch tempo růstu širšího agregátu M3 v květnu pokračovalo ve zpomalování, když se meziročně zvyšoval pouze o 3,7%, což je hluboko pod dubnovým růstem o 4,9% a zároveň výrazně pod většinovým očekáváním, která počítala s růstem M3 o 4,6%. Výrazného zpomalení se pak dočkalo i meziroční tempo růstu nových úvěrů soukromému sektoru, které zpomalilo z dubnových 2,3% na 1,8%, což byl výsledek ještě o dvě desetiny nižší než většinová očekávání. Z toho přitom jen úvěry nefinančním institucím v květnu rostly o pouhých 4,4% (předch.: 5,3%), zatímco úvěry domácnostem meziročně dokonce klesaly o 0,2% (předch.: 0%). Z těch pak úvěry na bydlení meziročně slábly o 0,5%, zatímco objem spotřebitelských úvěrů byl nižší o 0,6%. Úvěrová expanze v eurozóně tak i nadále ochabuje, což jde ruku v ruce s očekáváním velmi pozvolného a zdlouhavého oživení ekonomiky zemí evropské šestnáctky. Společně s těmito výsledky dnes z eurozóny přišla ale také lehce optimistická data, a to když Německo zveřejnilo výsledky nezaměstnanosti. Ta rosta podle očekávání o desetinu na 8,3%, celkově se však řady nezaměstnaných rozšířily pouze o 31 tis., což je méně než původně odhadovaných 42 tis. Reakce obchodníků na zveřejněné výsledky z eurozóny však byla jen vlažná a i po jejich zveřejnění si euro drželo svou cenu těsně pod hranicí 1,41 EUR/USD, kam kleslo krátce po otevření evropských burz, kdy se prodávalo k dolaru kolem ceny 1,4150 EUR/USD.

Z hlavních světových měn si tak dnes zatím nejlépe vede britská libra, které se daří zpevňovat jak na páru s dolarem, tak k euru. Libře v ranních hodinách velmi pomohly výsledky průměrné ceny domů (Nationwide), která v červnu rostla druhým měsícem v řadě, tentokrát o 0,9% (oček.: -0,4%). I libra však již o podstatnou část svých pozic přišla, to když se v Evropě akciové indexy začaly mírně propadat (DAX -16%, FTSE100 -0,25%) a obchodníci začali uzavírat dřívější pozice. Z dalších fundamentů pak Británie nabídla ještě výsledky běžného účtu (1Q), který skončil v deficitu 8,5 mld. liber (oček.: deficit 6,5 mld.) a negativní dojem zanechala také finální revize HDP za 1Q, která upravila původně odhadovanou kontrakci z 2% na 2,4%. V 10:50 se tak libra k dolaru prodávala zpět na ceně 1,6620 GBP/USD, zatímco k euru oscilovala kolem 1,4085 EUR/USD.

Eurozóna dnes ještě nabídne výsledky CPI a dále již obchodníci budou vyčkávat na výsledky ze Spojených států a na otevření amerických burz. Cena ropy na komoditních trzích po včerejším výrazném růstu mírně klesá až na 71,70 USD/barel (brent), dražší je naopak zlato, které se pohybovalo kolem 941 USD/tr.unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.