Čtvrtek 12. prosince. Svátek má Simona.

Forex: USD před zveřejněním maloobchodních prodejů

15.01.2008 | 08:54 0 Komentářů
Velmi zostra vstoupili obchodníci do nového týdne, když poslali americkou měnu opět níže na většině nejvíce obchodovaných párech, a to aniž by vyčkávali na to, jaká data v průběhu tohoto týdne z USA přijdou. Americký dolar se tak v průběhu včerejšího obchodování poprvé po osmi týdnech znovu propadnul až k ceně 1,4015 EUR/USD. Proti dolaru včera hovořily především spekulace na další zhoršování stavu americké ekonomiky, která by mohla v reakci na krizi nemovitostního sektoru a na slábnoucí domácí poptávku sklouznout do recese, čemuž se podle některých analytiků bude snažit zabránit americká centrální banka snížením úrokových sazeb o půlprocentního bodů na svém zasedání koncem ledna. Sazby v USA by se pak dostaly poprvé po třech letech pod ty v eurozóně, což by ještě více pomáhalo evropské měně v jejím dalším případném růstu. Svým včerejším pohybem si eurodolar navíc připravil půdu k dalšímu zpevnění, který by mohly odstartovat přicházející americká data z nichž první jsou ke zveřejnění připravena již dnes.
Nejdříve však přijdou první data z eurozóny, a to výsledky německého ZEW indexu za měsíc leden, podle kterého by měl sentiment německých investorů pokračovat ve svém slábnutí a navázat tak na propady z minulých měsíců, když od něj analytici očekávají propad z prosincových -37,2b. na -40,0b. Ačkoliv se jedná o poměrně zajímavý fundament, na kurz eurodolaru bude mít pravděpodobně jen malý dopad a investoři budou vyčkávat především na americké výsledky maloobchodních prodejů, které jsou dnes jednoznačně největším market moverem.
Objem prosincových tržeb z maloobchodního prodeje by měl podle odhadů zůstat beze změny a vykázat tak nulový růst poté, co se v listopadu zvyšoval o 1,2% a stejně by na tom měly být také výsledky jádrového ukazatele, který rostl v listopadu až o 1,8%. Již pouze potvrzení těchto odhadů může znamenat pro americkou měnu problém, když by obchodníky milované vánoční prodeje pouze potvrdily to, že s americký spotřebitelem není vše tak úplně v pořádku. Velmi zajímavé bude také sledovat, jakým způsobem se vyvíjí samotné prodeje spotřebního zboží. Ty totiž v minulém měsíci nerostly ani zdaleka tak rychle jako prodeje na čerpacích stanicích, které vysávaly z peněženek Američanů více peněz díky dražším cenám pohonných hmot a tvořili až polovinu skokového listopadového růstu. Dolar je díky včerejšímu výprodeji znovu náchylný k dalším odprodejům a v případě, že by se dočkaly maloobchodní prodeje ve své jádrové podobě propadu alespoň o 0,2%, může to mít s likvidací včerejších ztrát velmi obtížné. Naopak růst alespoň o dvě desetiny může americké měně pomoci znovu se nadechnout, avšak s výraznějším zpevněním by mohla počítat až tehdy, nabídnou-li listopadová čísla opravdu výrazné zvýšení, které by se u jádrového ukazatele blížilo k růstu kolem osmi desetin procenta. Spojené státy dnes ve stejný čas zveřejní také výsledky prosincového PPI (oček.: 0,2%, předch.: 3,2%) a New Yorského Empire state indexu (oček.: 10,1b., předch.: 10,3b.), která však budou v porovnání s vahou maloobchodních prodejů spíše jen fundamenty doprovodného charakteru.
Po včerejším prudkém výprodeji může být americká měna o něco více náchylnější k dalším výprodejům, než začátkem týdne, avšak rozhodovat budou především dnešní americká data. Dolar je silně předprodaný a lepší výsledky by mu tak mohly částečně pomoci likvidovat ztráty, avšak čím silnější by jeho případný růst byl, tím lákavějším cílem bude k dalšímu odprodeji. První silná resistence na eurodolar čeká až na hranici jeho historického maxima 1,4961 EUR/USD, zatímco support můžeme hledat kolem ceny 1,4750 EUR/USD. V 8:00 se dolar k euru prodával na ceně 1,4887 EUR/USD.
 
Autor: Jaroslav Brychta
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.