Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Forex: Střední Evropa pod tlakem. I přes včerejší růst středoevropských měn rizika dalšího oslabování přetrvávají

19.02.2009 | 09:14 0 Komentářů

Středoevropské měny včera dokázaly najít odpověď na úterní silný výprodej a zpevňovaly na páru s eurem, ke kterému si maďarský forint připsal růst o 1,7%, česká koruna rostla o 1,8% a polský zlotý dokonce o 2,6%. Přestože negativní sentiment na finančních trzích převládal také včera (DAX -0,28%), obchodníci využili masivních ztrát těchto měn z předchozích týdnů k vybírání zisků, resp. zpětnému nákupu výrazně levnějších středoevropských aktiv. Ty v úterý potopily spekulace, že by se země střední a východní Evropy díky své závislosti na zahraničním kapitálu mohly dostat v nadcházejících měsících do značných problémů, na které by mohly ve velkém doplatit také evropské banky, které mají v regionu zainvestovno více než 1 300 mld. euro. Alarmující je zejména situace v baltských zemích, na Ukrajině, v Rumunsku a v Maďarsku, která však má negativní dopad na celý region včetně České republiky, která je se svým zahraničním dluhem dosahujícím pouze 40% HDP a deficitem běžného účtu kolem 2% HDP jednoznačně nejstabilnější zemí regionu.

Včerejšímu zpevnění středoevropských měn však vedle potřeby korekce vysokých ztrát pomohly i některé zprávy přicházející z jednotlivých zemí. V ČR například člen Bankovní rady ČNB Miroslav Singer řekl, že v případě potřeby banka může přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb, aby reflektovala poslední prudké oslabení české měny. Zlotému pomohla naopak slova polského premiéra Tuska, podle kterého by Polsko mohlo začít rychle uvažovat o připojení k systému ERM2 a s uklidňováním situace přispěchal také litevský premiér Kubilius, podle kterého jeho země nepotřebuje žádnou pomoc od Mezinárodního měnového fondu, od kterého si koncem minulého roku Lotyšsko muselo půjčit 7,5 mld. euro. S veřejným vystoupení na obranu měny přišel také maďarský premiér Ferenc Gyurcsany, který řekl, že vláda společně s centrální bankou budou hledat „nekonvenční metody“ na podepření domácí měny.

I přes včerejší zpevnění středoevropských měn však obchodníci zůstávají nervózní a rizika dalšího vývoje pro korunu, zlotý i forint zůstávají v kratším horizont spíše na straně dalšího slábnutí. Zatímco české ekonomice může slabší měna pomoci, když bude tlačit na omezení importu a zlevnění jejího exportu, pro Polsko a především pro Maďarsko začíná být prudce oslabující měna nežádoucí. Polské a Maďarské domácnosti se totiž díky vyšším úrokovým sazbám v minulosti ve velkém zadlužovaly v cizích měnách (EUR, CHF, JPY) a další slábnutí domácích měn tak výrazně zvyšuje nároky na dluhovou službu. V Polsku je až 60% ze všech hypoték denominovaných ve švýcarských francích a v Maďarsku je tento podíl ještě podstatně vyšší, když jen v minulém roce bylo 90% všech nových hypoték denominováno v zahraniční měně (především ve francích). Jen od začátku minulého srpna přitom forint k franku oslabil o 28%, zatímco zlotý ztratil až 40% ze své hodnoty. Vedle vysokého kurzového rizika se pak bude muset Maďarsko v tomto roce vypořádat se zahraničním dluhem dosahujícím téměř 100% HDP, jehož část musí být v tomto roce refinancována, což může být při současné míře nedůvěry vůči rizikovějším zemím značný problém.

Celková situace v regionu tak zůstává napjatá a prostor ke slábnutí středoevropských měn podle našeho názoru i nadále existuje. Asi největším rizikem je přitom situace na Ukrajině, která začíná být velmi vážná. Jen v lednu tam průmyslová produkce zkolabovala o16%. Hřivna již navíc k euru od minulého srpna ztratila 40% ze své hodnoty, což bude výrazně komplikovat splácení zahraničního dluhu. Prudkého nárůstu se dočkala cena pojištění ukrajinského dluhu (CDS), která vyskočila na obrovských 3 100bsp., což znamená, že pojištění proti riziku defaultu ukrajinského dluhopisu v objemu 1 mil. dolarů bude stát jeho držitele 310 tis. dolarů. Hůře je na tom ve světě již pouze Ekvádor, Argentina a Venezuela. Jakékoli další problémy v regionu přitom budou negativně doléhat i na měny států, ve kterých je ekonomická situace podstatně stabilnější (CŘ, Polsko). V 8:00 se česká koruna pohybovala k euru na ceně 28,788 EUR/CZK, zlotý osciloval kolem 4,7227 EUR/PLN a maďarský forint se prodával na 301,56 EUR/HUF.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.