Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Forex: Střední a východní Evropa tlačí euro ke ztrátám

17.02.2009 | 11:14 0 Komentářů

Evropská měna se dnes dostala pod silný prodejní tlak, když ji naplno zasáhly spekulace o rizikové expozici některých evropských bank, vůči regionu střední a východní Evropy. Ten by díky výraznému útlumu hospodářské aktivity v regionu mohl přenést značná rizika na mateřské banky regionálních poboček (zejména rakouské a italské), která pak následně mohou díky vzájemné propojenosti prosáknout do celého bankovního sektoru v eurozóně. Obavy z tohoto scénáře dnes přiživila ratingová agentura Moody’s, která zmínila možnost toho, že by mohla snížit rating některým bankám s největší expozicí vůči tomuto regionu. Země střední a východní Evropy (zejména Lotyšsko, Maďarsko a Ukrajina) se díky finanční krizi a vyschnutí zahraničního kapitálu dostaly do problémů s financováním svých dvojitých deficitů (běžný účet + fiskální deficit) a přestože již na pomoc v minulém roce přispěchal Mezinárodní měnový fond, ani ten nedokáže odvrátit nezbytnou korekci dřívější konjunktury, která s sebou přinese i prudký nárůst objemu nekvalitních úvěrů a tedy zvýšené odpisy bank. Určité pochyby u obchodníků na eurových párech navíc vyvolává také situace v Rusku, kde tamní banky a ostatní subjekty ve velkém využívaly úvěrů od Evropských bank, jejichž splácení je nyní po devalvaci rublu (od listopadu k euru o 30%) podstatně náročnější. O tom, že je euro na zprávy z Ruska citlivé se pak trh mohl přesvědčit v minulém týdnu, kdy euro prudce oslabilo poté, co se objevila zpráva, že by ruské banky mohly s evropskými vyjednávat o přehodnocení splátkového kalendáře.

Nejistota vznášející se nad regionem střední a východní Evropy je tak dnes jedním z hlavních důvodů proč euro po desáté hodině zesláblo až nadosah hranice 1,26 EUR/USD, zatímco k britské libře oslabilo na cenu 0,8864 EUR/GBP. Z ekonomických dat dnes z eurozóny přišly mezi nejzajímavějšími pouze výsledky německého ZEW indexu, který v únoru zaznamenal výrazný nárůst z lednových -31b. na -5,8b. a překonal tak odhady analytiků, kteří počítali s růstem pouze na -26,5b. Překvapivé výsledky euru pomohly krátce po jedenácté umazat část dopoledních ztrát, a to se k dolaru mohlo dostat až na cenu 1,2660 EUR/USD. ZEW slouží jako barometr názoru dotazovaných expertů na stav německé ekonomiky a je důležitým předskokanem daleko významnějšího indexu IFO.

Zajímavá čísla dnes v dopoledních hodinách nabídla také Británie, odkud v 10:30 přišly výsledky lednového CPI. Ten podle Britské statistické kanceláře zpomalil meziročně z prosincových 3,1% pouze na 3%, což je výsledek vyšší než původní odhady analytiků, kteří počítali s výsledkem kolem 2,6%. Libra na výsledky CPI reagovala pozitivně, když na páru s dolarem zpevnila až nad hranici 1,42 GBP/USD. Je však otázkou jak dlouho si své zisky dovede udržet vzhledem k negativnímu sentimentu na finančních trzích (DAX -2,05%) a jasnému vzkazu z Bank of England, která počítá do dalších měsíců s prudkým snížením růstu CPI a s dalším uvolňováním měnové politiky.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.