Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Forex: Strach z vývoje bankovního sektoru v eurozóně drží euro pod tlakem

18.02.2009 | 09:12 0 Komentářů

Evropská měna se včera dostala na páru s americkým dolarem nejníže od poloviny listopadu, když neudržela support na hranici 1,26 EUR/USD a včerejší seanci tak uzavřela na ceně 1,2580 EUR/USD. Na vině byl tentokrát opět odliv zájmu od rizikovějších aktiv a silný výprodej na akciových trzích, který dostal jednotlivé indexy pod značný prodejní tlak a tak například včera jen německý DAX ztratil 3,44%, zatímco americký DAJI slábnul o 3,79%. Efekt averze k riziku a jeho dopad na evropskou měnu byl navíc umocněn tím, že se jedním z příčin dalších výprodejů stala právě Evropa, resp. její střední a především východní část. Značná pozornost, kterou si v médiích v minulých dnech získal region střední a východní Evropy a fakt, že v současnosti trpí prudkým zhoršením hospodářského klima, totiž vyvolali spekulace o možných dopadech problémů tohoto regionu na západoevropské banky. Ty mají má v regionu zainvestováno více než 1,3 bilionu euro, a to především prostřednictvím rakouských, italských belgických, ale i německých bank. Více než třetina z tohoto dluhu přitom potřebuje být v roce 2009 refinancována, což může činit bankám, firmám a vládám v tomto regionu značné problémy díky růstu rizikové prémie na jejich dluh. Do problémů se navíc mohou dostat také dceřiné pobočky evropských bank, které zřejmě budou čelit výraznému nárůstu podílu špatných úvěrů, a to nejen díky prudce zpomalujícímu hospodářství v tomto regionu, ale také díky faktu, že řada půjček (zejména hypoték) byla denominována v cizích měnách jejichž strmé oslabení z posledních měsíců významně navyšuje nároky na dluhovou službu.

Obavy z toho, že by problémy ve střední východní Evropě mohly vyslat tlakovou vlnu napříč celým bankovním sektorem v eurozóně tak včera uškodily nejen evropským akciím (KBC -13%, Erste Bank -18,3%), ale také euru pro které navíc po včerejším prolomení hranice 1,26 EUR/USD značně narostla rizika dalšího slábnutí. Euru v oslabování nezabránily ani včera zveřejněné překvapivé výsledky únorového ZEW indexu, který rostl v Německu z lednových -31b. až na -5,8b., což byl výsledek vysoko nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem na -26,5b. K růstu přispěly především naděje spojené s fiskálními a monetárními stimuly, avšak otázkou zůstává, jak dlouho tato zlepšená nálada vydrží ve světle prudce klesajícího objemu nových objednávek, propadající se průmyslové produkce a růstu nezaměstnanosti. Lépe včera skončily také výsledky obchodní bilance eurozóny, která v prosinci vykázala deficit 0,3 mld. euro (oček.: deficit 5,2 mld.), ale ani zlepšení pozice z konce roku nic nemění na tom, že rok 2008 byl pro eurozónu z hlediska zahraničního obchodu nejhorší v celé její desetileté historii. Averze k riziku a problémy v eurozóně tak znovu přispěly k rozšíření spreadu mezi dluhopisy jednotlivých zemí a zároveň i k celkovému zploštění výnosových křivek, když například výnos u německých desetiletých splatností klesal o 7bsp. na 2,97%

Také dnešek má velkou šanci nést se ve znamení negativního sentimentu, který by mohl nadále prospívat spíše měnám jako je americký dolar a japonský jen. Z ekonomických dat budou mít na euro-dolar největší dopad zejména výsledky z amerického trhu s bydlením, v podobě počtu nově udělených stavebních povolenek (oček.: 0,52 mil., předch.: 0,55 mil) a nově zahájených staveb (oček.: 0,53 mil., předch.: 0,55 mil). Oba tyto ukazatele si v minulých měsících prošly dramatickou kontrakcí, která by v nadcházejících měsících přeci jen mohla začít ochabovat, a to především díky politice americké centrální banky, která pomocí kvantitativního uvolňování srazila úroky z hypoték u třicetileté fixace zpět k 5%. V případě, že by lednové výsledky ale znovu výrazně zklamaly, v takto nervózním prostředí se může jednat o silný impuls ke spuštění dalších výprodejů na akciových trzích, který by následně znovu sebral euru tolik potřebnou pevnou půdu pod nohama. Pozornost obchodníků se však soustředí také na v 15:00 zveřejněné lednové výsledky americké průmyslové produkce (oček.: -1,5%, předch.: -2%) a následně i na projevy dvou členů FOMC.  V 19:00 totiž promluví šéf Fedu Bernanke a půl hodiny na to pak ještě guvernér chicagského Fedu Charles Evans. Pro dnešek poslední zajímavější fundament pak přijde na řadu ve 20:00, kdy Fed zveřejní zápis z posledního zasedání FOMC. To se konalo 28. ledna a vzhledem k tomu, že již Fed neměl kam snižovat, zajímavá bude hlavně debata mezi jednotlivými členy na téma zdali a kdy začít s vykupováním amerických vládních dluhopisů.

Problémy evropských bank euru komplikují situace a mohou na něj negativně doléhat i do budoucna. Ačkoliv v delším horizontu stále věříme spíše evropské měně, kratší horizont nadále prospívá spíše dolaru, který může své zisky navyšovat. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,2617 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.