Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Forex: Stabilizace na páru EUR/USD. Čeká se na dnešní fundamenty z USA

28.03.2008 | 09:09 0 Komentářů

Žádné zásadní změny nepřineslo včerejší obchodování na páru EUR/USD a přestože se americká měna pokoušela nejdříve v ranních hodinách, poté i v odpoledních zpevňovat na páru s eurem, pokaždé byly její zisky rychle eliminovány a tak eurodolar povětšinu dne pouze osciloval mírně pod hranicí 1,48 EUR/USD. Co se ekonomických dat týče, nabídly Spojené státy pouze výsledky finální revize hospodářského růstu, která potvrdila předběžné odhady tempa ve výši 0,6% a výsledky z pracovního trhu, kde klesal počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 366 tis. (oček.: 370 tis.). Vedle ekonomických dat přineslo odpolední obchodování také několik projevů členů FOMC (Pianalto, Stern), kteří se shodně vyjádřili, že očekávají od posledních akcí Fedu brzký a pozitivní dopad na zlepšení likviditní pozice bank a celkové klima na finančních trzích.

Dnešek přinese ze Spojených států o něco zajímavější výsledky, jako ukazatel inflace ve výdajích na osobní spotřebu (PCE) a dynamiku růstu osobních příjmů a výdajů. Jádrový PCE index by měl zůstat i nadále nad dvěma procenty, když analytici očekávají od únorového ukazatele stejné meziroční tempo růstu (2,2%) jako v lednu. Fed v posledních měsících odsunul nebezpečí zvýšené inflace částečně na druhou kolej, když se agresivním snižováním úrokových sazeb snaží především podporovat chřadnoucí americkou ekonomiku. Přestože v posledním prohlášení z 18. března, kdy snížil sazby o 75 bsp. na 2,25%, označil nejistotu ohledně dalšího vývoje inflace za “zvýšenou“, očekávání směřují spíše k pozvolnému zmírňování inflačních tlaků, které by mělo být důsledkem snižujícího se tempa hospodářského růstu a klesajícího kapacitního využití ekonomiky. Obzvláště zajímavá by tak dnešní čísla mohla být tehdy, překvapí-li inflace nečekaným růstem. To může vyvolat debatu nad tím, zdali Fed bude dále pokračovat v takto agresivním uvolňování měnové politiky a zároveň by se mohlo jednat o impuls pro zpevnění americké měny, i když spíše opět pouze krátkodobého charakteru, protože klesající hospodářský růst a rostoucí inflace, je to poslední, co teď americká ekonomika potřebuje.

Osobní výdaje by měly růst podle analytiků v únoru pouze o 0,1% (předch.: 0,4%), což by v kombinaci s meziměsíčním růstem inflace ve výdajích na osobní spotřebu, od které analytici očekávají rovněž zvýšení o 0,1%, znamenalo nulový reálný růst a další otazník nad vývojem spotřebitelských výdajů, které tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity v USA. Dynamika růstu osobních příjmů má pak podle analytiků stoupat stejným tempem jako v lednu, tedy o 0,3%.

Situace na eurodolaru se v posledních dnech částečně stabilizovala, když evropské měně zatím brání v dalším růstu resistence na hranici jejího historického maxima (1,5902 EUR/USD). Americká měna má před sebou dostatek prostoru k tomu, aby vymazala část ze svých ztrát, avšak k tomu, aby se nejednalo pouze o krátkodobý výkyv bude potřebovat i odpovídající ekonomická data o které by se dokázala opřít, čehož se jí zatím nedostává. V 8:00 se eurodolar prodával na ceně 1,5781 EUR/USD, přičemž první silný support můžeme hledat až poměrně hluboko kolem 1,5311 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.