Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Forex: Smíšená data z eurozóny. Evropská měna mírně zpevňuje

24.02.2009 | 11:38 0 Komentářů

Dopolední seance dnes přinesla první ekonomická data z Evropy, v čele s výsledky z Francie a Německa. První čísla nabídla Francie již před otevřením evropských burz, v podobě lednové dynamiky růstu spotřebitelských výdajů, jejichž objem rostl nečekaně o 1,8%, což byl výsledek výrazně převyšující odhady analytiků (+0,2%) a zároveň číslo daleko od prosincových údajů, kdy výdaje klesaly o 0,9%. Horší čísla dnes naopak přišly z Německa, kde barometr podnikatelského klima v největší evropské ekonomice, index IFO, v únoru po dvou růstových měsících znovu klesnul, a to z lednových 83b. na 82,6b. Odhady přitom počítaly s jeho růstem o dvě desetiny bodu na 83,2b., k čemuž měly přispět především zvýšená očekávání od vládních fiskálních stimulů, pomocí kterých se bude německá vláda snažit do ekonomiky napumpovat až 50 mld. euro.  Ani to však nakonec podnikatelské klima zlepšit nedokázalo, a to i nadále zůstává na bodu mrazu vzhledem k prudce se snižující domácí, ale především zahraniční poptávce, díky které jen za posledních dvanáct měsíců klesnul objem nových objednávek téměř o třetinu. Zatímco aktuální IFO nedokázal růst, sub-index měřící očekávání podnikatelů do nadcházejících šesti měsíců přeci jen zamířil vzhůru, když se dostal z lednových 79,5b. na 80,9b. O něco lepší čísla pak ve stejný čas (10:00) přišla také souhrnně pro celou eurozónu, která zveřejnila prosincové výsledky běžného účtu platební bilance. Ten skončil v deficitu 7,3 mld. euro, což je téměř o polovinu nižší výsledek, než s jakým původně počítal trh a zároveň číslo daleko lepší než listopadový deficit v objemu 13,9 mld. euro.

Smíšené výsledky z Evropy se dnes na kurzu společné měny nijak výrazněji neprojevily a ta mohla pokračovat na páru s dolarem v pozvolném růstu, který zahájila již v ranních hodinách. Krátce před jedenáctou se tak euro k dolaru prodávalo na ceně 1,2780 EUR/USD a pozvolného růstu se dočkalo i navzdory dalšímu výprodeji evropských akcií. Ty dnes táhnou dolů zejména finanční tituly, jako jsou pojišťovny, kterým uškodily zprávy z USA, kde by příští týden v pondělí mohla největší americká pojišťovna AIG vykázat za 4Q obří ztrátu dosahující až 60 mld. dolarů. Již v minulém roce zachraňovaná pojišťovna, která čelí vysokým ztrátám z důvodu pojišťování nekvalitních strukturovaných aktiv (CDO), je nyní v jednání s vládou a americkou centrální bankou, která by mohla vyústit v další finanční injekci nezbytně nutnou k udržení jejího chodu, který je klíčový pro celý americký finanční sektor.

Klid dnes naopak panuje na komoditních trzích. Barel severomořského brentu se prodával těsně pod hranicí 41 USD, zatímco trojská unce zlata zlevnila na 986 USD. Obchodníci nyní vyčkávají na zahájení obchodování v USA a na americká data, v podobě prosincového case-shillerova indexu a únorové spotřebitelské důvěry.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.