Středa 22. září. Svátek má Darina.

Forex: Slábnutí japonské měny pokračuje

29.12.2008 | 09:37 0 Komentářů

Třetím týdnem v řadě již slábne japonská měna na páru s eurem, ke kterému se minulý pátek dostala i přes nízkou obchodní aktivitu až nad hranici 127 EUR/JPY. Japonské měně tak v minulém týdnu opět uškodil především výhled pro vývoj domácí ekonomiky, který se v posledních měsících výrazně zkomplikoval díky od poloviny roku prudce posilujícímu jenu, který do značné míry komplikuje situaci japonských firem a podkopává čistý export, jenž je dlouhá léta hlavním zdrojem hospodářského růstu. Výprodej na jenových párech je také reakcí na dobře načasovaná slova předních měnověpolitických autorit, které v posledních dnech přitvrzovaly v rétorice proti silnému jenu, když například japonský ministr financí před dvěma týdny pohrozil možností intervence ve prospěch oslabení domácí měny, zatímco členové Bank of Japan začali nahlas mluvit o možnosti “mimořádných kroků“, jako je například přímé vykupování firemních dluhopisů, a tedy opětovné zahájení kvantitativního uvolňování, které by mělo pomoci japonským firmám ulehčit přístup k financování jejich aktivit.

Ač chudý na ekonomická data, přinesl minulý týden z Japonska také několik zajímavých fundamentů, které přispěly k výprodeji na jenových párech. Asi největší překvapení pro obchodníky znamenaly především výsledky průmyslové produkce, která se v listopadu propadala meziměsíčně o skokových 8,1% (oček.: -6,8%), což byl její nejhlubší propad za sledních 55 let, ke kterému přispěl zejména útlum zahraniční poptávky. Ten je tak silný, že v posledních dvou měsících dokázal zatlačit, jinak stabilně přebytkovou, obchodní bilanci již druhým měsícem v řadě do deficitu, když se v listopadu japonský export snižoval o 13,5%. Nepříjemným faktem byl pro japonskou měnu také rychlý propad CPI, který se v listopadu dostal z říjnových 1,9% až na 1%, což eliminuje obavy z dalšího zvyšování cen spotřebitelského zboží a podpírá očekávání toho, že Bank of Japan bude i nadále pokračovat v politice extrémně nízkých úrokových sazeb. Ty byly bankou 19. prosince sníženy z 0,3% na 0,1% a jsou tak opět celosvětově nejnižší, což v nadcházejících měsících na atraktivitě japonské měny rozhodně nepřidá.

Japonský jen v tomto roce dokázal zpevnit téměř o 30% na páru s eurem a o 23% na páru s americkou měnou, k čemuž přispěla zejména finanční krize, která ukončila carry trades praktiky a také celosvětové snižování úrokových sazeb, jež přispělo ke snížení úrokového diferenciálu mezi jenem a ostatními měnami. Takto silný jen, a to zejména na páru s eurem, však bude jen obtížně udržitelný, když výrazně poškozuje domácí ekonomiku a proto věříme, že nadcházející měsíce přinesou jeho oslabování, když se začne pozvolna opět zklidňovat situace na akciových trzích. Chronicky slabá domácí poptávka a fakt, že je oživení hospodářského růstu v Japonsku mimořádně závislé na vývoji ve světě, pak staví třetí největší světovou ekonomiku do složité pozice, když by se stabilizace mohla dočkat, na rozdíl od eurozóny a USA, až hlouběji v roce 2010. Ve slábnutí pokračovala japonská měna také dnes ráno, když se na páru s eurem dostala až nad hranici 128 EUR/JPY a v 8:00 se prodávala na ceně 128,43 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.