Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Forex: Slabá data z USA zatím dolaru v růstu nebrání

26.01.2009 | 08:34 0 Komentářů

Tři týdny v řadě již zpevňuje americká měna na páru s eurem, když minulý pátek dokázala uzavřít až pod hranicí 1,30 EUR/USD, což se ji naposledy povedlo začátkem prosince minulého roku. Ani tento týden to však zdaleka nebyly ekonomická data, která se stala hlavním motorem dolarových nákupů, ale opět převážně strach obchodníků z dalšího vývoje světové ekonomiky, který měl za následek nové přesuny kapitálu z rizikovějších aktiv (DAX –5%) k bezpečným cenným papírům a k dolarové hotovosti. Dolaru se tak v minulých dnech podařilo zpevňovat na úkor eura i přesto, že ze Spojených států přišla další série děsivých ekonomických dat, a to zejména z trhu s bydlením, který je tvrdě zasažen druhou vlnou finanční krize. Ta jej zasáhla poté, co v polovině září zbankrotovala investiční banka Lehman Brothers, což vedlo k prudkému růstu sazeb na mezibankovním trhu a následně k horší přístupnosti hypotečních úvěrů. Počty nově zahájených staveb tak v prosinci klesaly o skokových 15,5%, počty nově udělených povolenek byly nižší o 10,7% a o nic lépe si zřejmě nepovedou ani v nadcházejících dnech zveřejněné výsledky prodejů nových a již jednou vlastněných domů. I přes hrozivá čísla z minulých měsíců však nadále počítáme se stabilizací na trhu s bydlením, která by mohla být vidět již v průběhu prvního čtvrtletí nového roku, který přinesl díky agresivní politice Fedu prudké snížení sazeb na hypoteční úvěry a zvýšenou aktivitu v oblasti nově udělených úvěrů na bydlení.

Zatímco by se situace na trhu s bydlením mohla začít pozvolna stabilizovat, výhled pro domácí spotřebu a pracovní trh zůstává nadále černý. I přes aktivní práci Kongresu na Obamou požadovaném balíčku fiskálních stimulů v objemu 825 mld. dolarů, totiž bude spotřeba domácností do nadcházejících měsíců nadále prudce klesat, když se zhoršuje spotřebitelský sentiment a skokově roste nezaměstnanost. Ta o sobě dala vědět znovu v minulém týdnu, kdy se zvýšil počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti zpět k prosincovým hodnotám (589 tis.), k čemuž vydatně pomáhá zejména sektor služeb, který je zdrojem práce pro čtyři pětiny všech pracujících Američanů. Hospodářství Spojených států si tak bude i v dalších čtvrtletích procházet hlubokým útlumem, přičemž silnější dolar může ještě více brzdit poslední silnější pilíř slabé ekonomiky, kterým byl v minulém roce čistý export.

Právě výsledky HDP budou v tomto týdnu jedním z ostře sledovaných ekonomických ukazatelů, který zřejmě přinese další velmi negativní obrázek o stavu největší světové ekonomiky. Ta by měla podle většinových odhadů ve čtvrtém kvartále minulého roku vykázat anualizovaný propad HDP o 5,4%, přičemž největší podíl na takto slabých číslech budou mít především spotřebitelské výdaje a výdaje na investice do bydlení, které klesají již jedenáct čtvrtletí za sebou. Díky výraznému zlepšení obchodní bilance (taženého propadem importu) mohou tentokrát k mírnějšímu než očekávanému propadu HDP napomoci výsledky čistého exportu. To hlavní co bude obchodníky zajímat jsou ale výsledky spotřebitelských výdajů, které mají slábnout o 3,5% (předch.: -3,8%). V případě, že pak bude propad spotřebitelských výdajů ještě hlubší, ani lepší výsledky exportu by nemusely pomoci vynahradit negativní dojem z těchto výsledků.

Silným market moverem na dolarových párech tento týden bude také středeční zasedání Fedu nad úrokovými sazbami. Samotné rozhodnutí o sazbách, které pravděpodobně zůstanou na 0,25%, tentokrát nebude to nejdůležitější vzhledem k faktu, že Fed již díky kvantitativnímu uvolňování úrokové sazby nedokáže efektivně ovládat. Daleko zajímavější tak bude doprovodný komentář, ve kterém se Fed pravděpodobně opět zaměří na zpomalující ekonomiku a naznačí, že sazby zůstanou dostatečně dlouho dobu na dostatečně nízkých úrovních, což v takto napjaté době sice krátkodobě může pomoci dolaru, v delším horizontu se však podle nás bude jednat o zprávu, která dolaru uškodí.

Americká měna začala nový týden růstově, když reaguje na pokračující negativní sentiment, který se projevuje výprodeji na asijských akciových trzích a zpevňuje jak na páru s eurem, tak k britské libře. K euru se dnes v 8:00 prodávala na ceně 1,2926 EUR/USD.  

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.