Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Forex: Situace na pracovním trhu a očekávání pátečních NFP brání dolaru v dalším zpevňování

08.01.2009 | 09:01 0 Komentářů

Evropská měna včera dokázala zlikvidovat úterní ztráty na páru s dolarem a zpevňovala, když se dostala k dolaru v odpoledních hodinách až na cenu 1,3746 EUR/USD a středeční obchodování uzavřela na 1,3650 EUR/USD. Eurozóna přitom včera nabídla další zneklidňující data v podobě prosincových výsledků z německého pracovního trhu, kde se poprvé od února 2006 začala zvyšovat nezaměstnanost, i když zatím jen o 18 tis. pracovních míst, což poslalo míru nezaměstnanosti z listopadových 7,5% na 7,6%, přičemž analytici počítali s nulovou změnou. Německý pracovní trh tak vysílá první signál, že i na něj již začíná doléhat zpomalující ekonomika, kterou dusí slábnutí nejen domácí, ale především zahraniční poptávky, jejíž propad bude na trh práce téměř jistě doléhat i v nacházejících měsících. Ani tato čísla však společné měně nedokázala zabránit v růstu, obzvláště pak poté, co ze Spojených států přišly rovněž výsledky z pracovního trhu (ADP report), které vyzněly daleko děsivěji. Podle ADP reportu totiž v prosinci přišlo v soukromém sektoru o práci 693 tis. osob, což byl výsledek hluboko pod očekáváním analytiků (-495 tis.) a zároveň daleko za čísly z předchozího měsíce (-476 tis.). Ačkoliv ADP report není vždy ve shodě s daleko důležitějším vládním reportem non-farm payrolls, který zahrnuje i veřejný sektor a který přijde na řadu již zítra, fakt že za prosinec vykázal tak hluboký propad obchodníky znejistěl a ti reagovali okamžitým výprodejem na dolarových párech. Trh práce se ve Spojených státech v posledním čtvrtletí minulého roku dostal pod velký tlak, když se začalo ve velkém propouštět také v sektoru služeb, což mělo za následek, že jen v listopadu přišly Spojené státy o více než půl milionu pracovních míst. Prosincová čísla by tento propad mohla napodobit a v případě, že by se tak stalo, či zaměstnanost klesala ještě rychleji, dolar může velmi rychle přijít o podstatnou část zisků, které na páru s eurem od začátku tohoto roku nabral.

Čtvrteční seance přinese z eurozóny i ze Spojených států několik fundamentů, které budou stát za pozornost,spíše se ale bude jednat o data druhé kategorie na které by obchodníci nemuseli nijak výrazněji reagovat, když ti budou vyčkávat zejména na páteční čísla z trhu práce. Tím nejzajímavějším z eurozóny budou jednoznačně v pravé poledne zveřejněné německé nové tovární objednávky, jejichž objem má podle odhadů v listopadu znovu klesat, a to tentokrát o 1,8% (předch.: -6,1%). Objem zahraničních objednávek se v říjnu snižoval meziročně o skokových 21,7%, zatímco domácí objednávky se propadly o 10,5% a pokud i dnešní čísla přinesou další negativní obrázek, jakákoliv šance na stabilizaci německého průmyslu se odsouvá dále do budoucna. To je však v současnosti společný znak pro všechny vyspělé průmyslové země bez výjimky a tak se případné další zhoršování tohoto ukazatele na kurzu eura pravděpodobně neprojeví. Větší pozornost na sebe tak dnes mohou nalákat čísla ze Spojených států, které zveřejní počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, jež tentokrát mají stoupat ze 492 tis. z předchozího týdne na 545 tis. 

Dolaru se již v úterý podařilo odrazit se od supportu 1,3320 EUR/USD a k dnešnímu ránu se pohyboval nad cenou 1,36 EUR/USD, uprostřed pásma ohraničeného zmíněným supportem a resistencí 1,3870 EUR/USD. Dnešní obchodování by mohlo být o něco klidnější než předchozí dny, když obchodníci budou vyčkávat s otevíráním větších pozic až na výsledky pátečních NFP. V 8:00 se dolar k euru prodával na ceně 1,3647 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.