Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Forex: Silné euro

31.03.2008 | 10:21 0 Komentářů

Evropská měna se v minulém týdnu na páru s dolarem dokázala odrazit od supportu kolem 1,5311 EUR/USD a výrazně zpevnila, když se v průběhu čtvrtečního obchodování dostala pouhých 50b. od svého historického maxima z poloviny března, kdy se vyšplhala až k ceně 1,5902 EUR/USD. Vděčit za tento vývoj přitom mohla nejen slabým americkým fundamentům, ale také překvapivě dobrým výsledkům z eurozóny a především pak z Německa, kde březnový IFO index, měřící náladu mezi více než sedmi tisíci firmami, znovu rostl, zatímco obchodníci očekávali jeho propad. Odolnost německé ekonomiky vůči negativním vlivům přicházejícím z druhé strany Atlantiku je tak jedním z hlavních motorů, který žene evropskou měnu výše, když mohou obchodníci i nadále spekulovat na udržení tvrdé protiinflační politiky Evropské centrální banky, jejíž vrcholní představitelé již několikrát zopakovali, že je pro ně udržení cenové stability naprostou prioritou. Tomu se přizpůsobují také očekávání obchodníků a zatímco tak sázky na snižování úrokových sazeb v eurozóně do konce tohoto roku postupně uvadaly, zcela opačně se vyvíjely v případě Spojených států, kde naznačovala hodnota prosincového futures kontraktu na Fed funds rate očekávané snížení sazeb o dalších 50bsp.

Nový týden nabídne jak z eurozóny, tak ze Spojených států několik velice důležitých ekonomických dat, která mohou do současného kurzu obou měn výrazně promluvit. Těmi nejdůležitějšími z eurozóny budou pravděpodobně výsledky z Německého pracovního trhu a německé maloobchodní prodeje, společně s březnovým CPI, od kterého analytici očekávají další mírný nárůst, a to z únorových 3,2% na 3,3%. Především výsledky inflace se mohou stát silným market moverem, které mohou euro výrazně podepřít tehdy, dočkáme-li se čísla alespoň desetinu nad očekáváním analytiků. Osud euro-dolaru však má v rukou především situace ve Spojených státech o které hodně napoví přicházející ekonomická data. Odhady analytiků hovoří zatím v neprospěch americké měny, když jsou ke zveřejnění připraveny výsledky z problematického výrobního sektoru a sektoru služeb, společně s citelně slábnoucím pracovním trhem. Jak výrobní sektor, tak sektor služeb se v únoru nacházely podle ukazatele ISM v kontrakci a jinak by tomu nemělo být ani v březnu, když odhady počítají navíc s dalším zhoršováním této situace. O neutěšené situaci ve výrobním sektoru hodně napovídají např. ukazatele dynamiky růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které se již druhým měsícem v řadě drží hluboko v červených číslech. Sektor služeb, který tvoří v USA více než 60% HDP, je pak výrazně náchylný na změnu spotřebitelského sentimentu, který od poloviny minulého roku padá jako kámen k zemi, což naposledy dokázaly výsledky z minulého týdne, kdy se spotřebitelská důvěra pro březen propadla o téměř 12b. až k hodnotě 64,5b. Ještě v půli minulého roku přitom byla výrazně nad hranicí sta bodů.

Samostatnou kapitolou je pak situace na trhu práce, který byl po dlouhou dobu pilířem americké ekonomiky. Za první dva měsíce nového roku se však vypařilo více než 80 tis. pracovních míst a i v případě tohoto pilíře se tak již začalo mluvit o jeho postupném hroucení. Ukazatele nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti zůstávají vysoko nad čtyřtýdenním průměrem z konce minulého roku, za což může převážně úbytek pracovních míst ve výrobním sektoru a ve stavebnictví. Tento trend zatím nejeví známky polevování (spíše naopak) a tak pro měsíc březen analytici počítají s dalším snížením počtu pracovních míst, tentokrát o 50 tis. Především vyšší úbytek pracovních míst pak může velice negativně dolehnout na americkou měnu, která by tak v případě další série negativních fundamentů mohla atakovat na páru s eurem nová historická minima.

Nebezpečí pro euro z spočívá především v náhlé korekci, kterou by mohly vyvolat lepší než očekávané výsledky amerických dat, avšak v dlouhodobějším horizontu zůstává evropská měna i nadále v daleko výhodnější pozici než americký dolar, což bude činit z případného oslabení společné měny mezi obchodníky lákavou příležitost k jejímu opětovnému nákupu.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.