Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Forex: Sentiment na světových trzích zatím pomáhá vysoceúročeným měnám

25.03.2008 | 14:39 0 Komentářů

Dobrá nálada dnes panuje na Evropských akciových trzích, které se drží již od ranních hodin výrazně v zelených číslech. Obchodníci tak reagují na příznivé zprávy ze Spojených států, kde včera investiční banka JP Morgan navýšila svou nabídku na odkup akcií Bear Stearns ze dvou na deset dolarů na akcii. Např. německý DAX tak dnes ve 14:10 rostl o 3,03%, CAC40 byl výše o 2,97% a londýnský FTSE100 si připisoval až 3,38%. Nervozita ohledně dalšího prohlubování kreditní krize tak částečně polevuje, k čemuž velkou mírou přispěly i události z minulých týdnů a razantní kroky americké centrální banky, která zahrnula domácí banky a primární dealery likviditou a opět snížila úrokové sazby (o 75bsp.), které jsou nyní na 2,25%. Pomocnou ruku nabídla dnes také ECB, která pomocí pravidelných repo tendrů rozdělila mezi banky krátkodobé úvěry ve výši 216 mld. euro, což bylo o 50 mld. více než jaké byly její původní předpoklady.

Zatímco z Evropy jsme se dnes žádných zásadnějších fundamentů nedočkali, druhá strana Atlantiku nabídla o poznání zajímavější data. Z Kanady přišly výsledky lednových maloobchodních prodejů, které příjemně překvapily růstem o 1,5% (předch.: 0,8%), což byl výsledek desetinu nad očekáváním analytiků. Ještě výrazněji pak překvapil jádrový ukazatel, který si připsal růst ve výši 1,3% (předch.: -0,3%, oček.: 0,5%) a potvrdil tak, že navzdory hospodářskému zpomalení ve Spojených státech, domácí poptávka zůstává v Kanadě i nadále velice robustní. Druhým zajímavým fundamentem pak byl americký CaseShillerův index, měřící změnu v průměrných cenách domů ve dvaceti amerických metropolích, který poukázal na meziroční propad cen o 10,7%, což byl propad o dvě desetiny hlubší než s jakým analytici počítali. Spojené státy v 15:00 nabídnou ještě jedna ekonomická data, v podobě březnového indexu spotřebitelské důvěry, které mají potenciál stát se dnes nejsilnějším market moverem.

Dnešní obchodování zatím svědčí hlavně vysoceúročeným a komoditním měnám, jimž se daří především k japonskému jenu a dolaru, který již stačil odevzdat velkou část svých zisků z konce minulého týdne. Stabilizace se dočkaly také ceny ropy a zlata, když se barel severomořské ropy brent prodával opět nad stodolarovou hranicí, zatímco trójská unce zlata zdražovala nad 930 USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.