Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Forex: Sentiment mezi japonskými firmami se zlepšuje. Stále však zůstává velmi negativní

01.07.2009 | 09:42 0 Komentářů

Japonsko v noci ze včerejška na dnešek nabídlo velmi očekávané výsledky, když na řadu přišel pravidelný čtvrtletní index Tankan, měřící sentiment mezi firmami ve výrobním sektoru a sektoru služeb. Jak dnes uvedla Bank of Japan, sentiment mezi velkými japonskými firmami ve výrobním sektoru zaznamenal konečně z lepšení, když rostl z rekordního minima, březnových -58b., na -48b., což je však ale přeci jen výsledek horší než původně očekávaný růst na -43b. Zlepšení se pak mezi velkými firmami dočkal také Tankan pro sektor služeb, když rostl z minulých -31b. na -29b., zatímco trh počítal s růstem na -26b. Hůře si pak vedl Tankan ve výrobě pro středně velké firmy, kde rostl o pouhé dva body na -55b. a pro malé firmy, kde zůstal beze změny na -57b., zatímco v sektoru služeb se v případě středně velkých firem Tankan zvyšoval o pouhý bod na -36b. a u malých firem pak dokonce ještě o dva body klesal na -44b. Záporný výsledek přitom znamená, že je více firem pesimistických ohledně výhledu než těch, jejichž výhled je optimistický. Postupné zklidňování napětí v třetí největší a na exportu vysoce závislé ekonomice tak pozvolna jde svým směrem, návrat ke stabilnímu růstu je však v případě Japonska i nadále zatím pouze hudbou poměrně vzdálené budoucnosti.

Japonská měna na horší než očekávané výsledky reagovala výprodejem, když po druhé hodině ranní začala slábnout na všech párech. Po včerejším oslabení na páru s americkým dolarem se tak v průběhu asijské seance japonský jen propadnul k dolaru až nadosah 97 USD/JPY, výprodeji se pak nevyhnul ani rizikovějším měnám, když na páru s eurem a librou oslaboval na 135,90 EUR/JPY, resp. 159,32 GBP/JPY. K oslabení dnes japonské měně vedle samotných fundamentů pomáhá také poměrně příznivá nálada na akciových trzích v Asii, které si navzdory včerejšímu výprodeji v USA dokázaly udržet své hodnoty (Nikkei225 -0,06%).  

Také dnes bude mít dění na jenových párech v rukou především sentiment na finančních trzích, což bude platit až do konce týdne, když se již v průběhu dalších dnů z Japonska nedočkáme žádného silnějšího market moveru. V 8:20 se JPY k euru prodával na ceně 135,63 EUR/JPY, k dolaru pak osciloval kolem 96,64 USD/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.