Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Forex: Sazby v eurozóně na 2% a příslib jejich dalšího snižování nejasný. Euro reaguje mírně pozitivně

15.01.2009 | 15:13 0 Komentářů

Evropská centrální banka dnes naplnila široká očekávání analytiků a snížila základní úrokovou sazbu o dalších 50bsp. na rovná dvě procenta. ECB tak pokračuje v uvolňování měnové politiky, které zahájila již v říjnu, kdy srazila sazby ze 4,25% na 3,75% a po dnešku tak již během tří měsíců snížila sazby o 225bsp. Poté co ECB snížila sazby ve shodě s většinovým očekáváním, vyčkávali obchodníci především na následující tiskovou konferenci, která přišla na řadu ve 14:30 a na které šéf ECB přečetl společné prohlášení Rady guvernérů. V tom zdůvodnil snížení sazeb postupně slábnoucími inflačními tlaky, které jsou důsledkem prudkého propadu cen komodit na světových trzích, ale také zpomalující ekonomické aktivity. Ta je způsobena slábnoucí domácí a zahraniční poptávkou, která bude podle Rady guvernérů působit na zpomalování zemí evropské šestnáctky i do dalších čtvrtletí. V komentáři dále Trichet zdůraznil vysokou míru nejistoty z dalšího vývoje a varoval před porušování paktu stability , který by mohly ohrožovat chystající se vládní stimulační opatření.  V dnešním komentáři ECB příliš nových informací nepřinesla a nenabídla jediný náznak toho, zdali hodlá v agresivním snižování sazeb pokračovat i nadále. To považujeme za mírně pozitivní zprávu pro euro, když by mohla znamenat, že si nyní ECB bude chtít vzít určitý čas na rozmyšlenou a analyzovat dopady posledních redukcí sazeb, které se podle Tricheta teprve mají projevit. Nadále pak očekáváme, že v tomto roce sazby v eurozóně budou klesat a koncem roku by se mohly dostat až na 1,50%. Euro na rozhodnutí ECB a následující Trichetova slova reagovalo lehce pozitivně, když se po krátkém výprodeji začalo po třetí hodině odpolední šplhat zpět k ceně 1,32 EUR/USD.

Z dalších ekonomických dat toho dnes eurozóna příliš nenabídla, když se mezi nejzajímavější výsledky zařadil pouze v dopoledních hodinách zveřejněný prosincový CPI, který však pouze potvrdil předběžné (flash) odhady z minulého týdne a meziročně zpomalil z 2,1% na 1,6%. Akciové indexy v Evropě ani dnes nedokázaly najít odpověď na výprodej z posledních šesti dnů a v odpoledních hodinách tak německý DAX ztrácel 0,86%, CAC40 byl níže o 0,86% a britský FTSE100 ze své včerejší hodnoty odepisoval 0,78%.

Ve stejný čas kdy začala tisková konference ECB přišly dnes první ekonomická data také ze Spojených států. Podle těch rostly počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu o 524 tis. (oček.: 512 tis.), lépe si naopak vedl newyorský Empire state index, měřící výrobní aktivitu v newyorském okrsku Federálního rezervního systému, který rostl z -27,9b. na -22,2b. (oček.: -25b.).

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.