Středa 22. září. Svátek má Darina.

Forex: Růst objemu nových půjček v eurozóně zpomaluje. Euro přesto silnější. Pomáhá pozitivní nálada na akciových trzích

30.12.2008 | 11:10 0 Komentářů

Překvapivá čísla dnes nabídla v dopoledních hodinách eurozóna, kde byla zveřejněna pravidelná tisková zpráva ECB o stavu peněžní zásoby (M3) v měsíci listopadu. Ta zaznamenala podle ECB meziroční růst o 7,8%, což je nižší tempo růstu než v říjnu (8,7%) a zároveň horší údaj než trhem očekávaných 8,5%. Z nejdůležitějších ukazatelů se dočkaly téměř všechny dalšího zhoršení, když se objem půjček soukromému sektoru zvyšoval meziročně pouze o 7,1% (předch.: 7,8%), na čemž měl největší podíl zejména útlum úvěrů domácnostem, jejichž objem se zvyšoval meziročně o pouhých 2,5% (předch.: 3,3%). Robustně naopak roste i nadále úvěrování nefinančních institucí, které se v listopadu zvyšovalo o 11,1%, přesto i zde lze v posledních měsících sledovat pozvolné slábnutí růstu nových půjček, když ty se ještě v říjnu zvyšovaly o 11,9% a v polovině roku pak o 13,6%. Evropská měna na slabší výsledky nereagovala a zpevňovala na všech nejvíce obchodovaných párech, když se k dolaru opět vyhoupla nad 1,41 EUR/USD, zatímco se k japonskému jenu přiblížila nadosah 128 EUR/JPY. Euru se tak daří likvidovat včerejší ztráty, k čemuž mu mj. pomáhají také rostoucí akciové trhy v Evropě, kde si v 10:50 německý DAX připisoval 1,69%, CAC40 byl výše o 1,39% a britský FTSE100 rostl o 0,96%.

Akciím se dnes daří díky zprávám ze Spojených států, kde se americká vláda rozhodla poskytnout 5 mld. dolarů společnosti GMAC, která je dceřinou společností automobilky General Motors (GM). GMAC byla v minulosti hlavním zdrojem úvěrování pro zákazníky GM, avšak finanční krize a prudký propad hodnoty jejich aktiv způsobil, že nemohla pokračovat ve svých aktivitách, což zkomplikovalo situaci také největší americké automobilce, která se v posledních měsících vyrovnává s masivním propadem prodejů. Díky vládní injekci se však GMAC bude moci stát bankovním holdingem, což ji pomůže získat přístup k levnějším úvěrům od Federálního rezervního systému. Ty by následně měly opět posloužit GM ke zvýšení prodejů, či alespoň ke zpomalení jejich propadu. Vláda v noci ze včerejška navíc oznámila, že navýší pomoc pro GM o jednu miliardu, nad již dříve schválených 13,4 mld. dolarů, přičemž k financování této pomoci využije programu TARP, který byl dříve uzákoněn ve snaze pomoci výhradně finančním institucím.

Z Evropy se dnes obchodníci dočkají ještě výsledků německého CPI a dalšími na řadě jsou poté čísla ze Spojených států, v čele s Case-Shillerovým indexem, chicagským PMI a prosincovou spotřebitelskou důvěrou.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.