Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Forex: Růst akcií dostává JPY pod prodejní tlak

27.01.2009 | 08:39 0 Komentářů

Japonský jen se včera dostal pod silný prodejní tlak, když slábnul na všech nejvíce obchodovaných párech, aby k dolaru uzavřel nad hranicí 89 USD/JPY, zatímco například k euru se dostal až nad 118 EUR/JPY a k britské libře uzavíral pondělní obchodování na 125 GBP/JPY. Za silným výprodejem tentokrát stál především sentiment na světových trzích, které včera dokázaly růst a našly tak odpověď na výprodej z minulého týdne. V růstu pokračovala japonská měna také v ranních úterních hodinách, to když se dařilo akciím v Asii, které reagovaly na včerejší obchodování v Evropě a v USA a tak byl například Japonský Nikkei225 výše o silných 4,79%, zatímco ostatní trhy byly z důvodu oslav čínského nového roku uzavřeny. Co se výhledu pro Japonskou ekonomiku týká, ten zůstává neměnný a nadále negativní, když by Japonsko, jakožto ekonomika výrazně závislá na exportu, mohlo zaznamenat daleko táhlejší recesi, než například Spojené státy, či Evropa vzhledem k tomu, že není schopno generovat vlastní silnější domácí poptávku a silná domácí měna dramaticky omezuje poptávku po japonském zboží a příjmy exportérů.

Z fundamentů, které dnes v noci z Japonska přišly se mezi nejzajímavější zařadil pouze zveřejněný zápis z posledního zasedání Bank of Japan z 21. ledna, na kterém banka ponechala sazby beze změny na nízkých 0,1%. Jak z dnešního zápisu vyplívá, většina členů vidí hranici 0,1% jako minimální pro zachování funkce peněžního trhu, avšak jeden člen nevyloučil možnost další redukce až k nule. Úrokové sazby v Japonsku zůstávají nadále nejnižší na světě a dalšími kroky jak se banka snaží stimulovat ekonomiku se tak stává zvyšování měnové báze a opětovné zahájení kvantitativního uvolňování, tak jako tomu bylo ještě před třemi lety a tak, jako je tomu nyní v USA. Sazby v Japonsku tak mají potenciál zůstat i nadále a na relativně dlouhou dobu na výrazně nízkých hodnotách, což bude v horizontu dalších měsíců a po zklidnění napětí na finančních trzích jedním z hlavních motorů, který by podle nás měl pomáhat japonské měně v oslabování.

Také dnes bude kurz japonské měny v největší míře ovlivňovat vývoj na akciových trzích a v případě, že se bude nervózní nálada z minulého týdne opětovně zklidňovat, japonský jen má před sebou nadále dostatek prostoru k dalšímu slábnutí, a to především na páru s měnami jako je libra a euro. V 8:20 se JPY k euru prodával na ceně 118,51 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.