Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Forex: Resistence 0,81 EUR/GBP prolomena. Nový prostor pro euro?

01.09.2008 | 10:29 0 Komentářů

Obě evropské měny, euro a libra, se v minulém týdnu znovu dostaly pod prodejní tlak, když slábly jak na páru s americkým dolarem, tak k japonskému jenu poté, co obchodníci začali znovu spekulovat na další zhoršování hospodářské situace v eurozóně a Británii. Přestože z Evropy v minulém týdny přišlo poměrně málo fundamentů, i to málo stačilo k podepření těchto spekulací, když  z Německa přišly výsledky srpnového IFO indexu, zatímco Británie zveřejnila srpnový národní index průměrné ceny domů. Německý IFO, sloužící jako barometr podnikatelské nálady v zemi, se znovu výrazně propadal a klesal z červencových 97,5b. na 94,7b. (oček.: 97,1b.), přičemž hůře si vedl také sub-index měřící očekávání firem do budoucna, který slábnul z 89,9b. na 87b. (oček.: 90,5b.), a to i přesto, že nižší ceny ropy a levnější euro nabízely určitý prostor k optimismu. Ještě horší dojem pak zanechaly britské výsledky průměrné ceny domů, které v srpnu klesaly o 1,9% (oček.: -1,5%), což poslalo meziroční ukazatel až na -10,5%. Propad britských cen domů se tak nejen že prohloubil, ale jeho tempo zatím sále nabírá na obrátkách a dno tohoto volného pádu je zatím v nedohlednu.

Nadcházející týden přinese z eurozóny i Británie opět několik fundamentů v čele se čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky a Bank of England. V Británii se pozornost zaměří také na výsledky PMI pro výrobní sektor a sektor služeb, které by měly i v srpnu vykázat další propad a klesat tak hlouběji do pásma kontrakce. Od samotného zasedání BoE se pak tento týden žádné větší překvapení nečeká, když by banka měla znovu potvrdit aktuální výši sazeb na 5%. Přestože si libra v posledních měsících prošla silným výprodejem ke všem hlavním měnám, stále nabízí prostor k dalšímu slábnutí, který se ještě rozšíří v momentě, kdy BoE začne s uvolňováním měnové politiky, která svými nejvyššími sazbami ze zemí G7 dusí britskou ekonomiku. Na eurových párech pak bude největším market moverem zasedání Evropské centrální banky, které by mělo přinést ponechání sazeb beze změny na 4,25% a především ale tiskovou konferenci, na které krátce po rozhodnutí rezident ECB Trichet přečte společné prohlášení Rady guvernérů a odpoví na několik otázek novinářů. Minulý měsíc odstartovala Trichetova slova další výprodej na euro-dolaru a ani tento týden nemusí být výjimkou v případě, že Trichet posune kyvadlo očekávání trhu opět o něco více směrem k uvolnění měnové politiky. To je přitom poměrně pravděpodobné vzhledem k tomu, že zatímco inflace v zemích evropské patnáctky začala klesat, vyhlídky pro hospodářský růst se znovu o něco zhoršily.

Po prolomení resistence 0,81 EUR/GBP se na tomto měnovému páru otevírá euru po více než čtyři a půl měsíci nový prosto k růstu. Pokud se tuto hranici evropské měně podaří udržet, můžeme se dočkat jeho dalšího zpevnění, protože situace v zemích evropské patnáctky se i přes kontrakci HDP v 2Q zatím jeví být o něco více stabilizovaná než v Británii, která se musí potýkat také s krizí na trhu s bydlením. Bank of England má navíc větší prostor ke snižování sazeb než ECB, která bude muset bojovat s daleko tužší mzdovou inflací, což může být v nadcházejících měsících klíčovým faktorem, který by zatlačil libru k dalšímu slábnutí. V 8:00 se libra na páru s eurem prodávala na ceně 0,8114 EUR/GBP.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.