Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Forex: Průmyslová produkce v Německu +3,7%. Euro zůstává poblíž 1,39 EUR/USD

08.07.2009 | 13:58 0 Komentářů

Německá průmyslová produkce, podle dnes zveřejněných výsledků, v květnu zaznamenala teprve druhý meziměsíční růst v posledních devíti měsících a dokázala příjemně překvapit, když výrazně předčila většinové očekávání analytiků. Květnový index průmyslové produkce rostl podle německého statistického úřadu meziměsíčně o vysokých 3,7%, což je výsledek dalece převyšující většinové odhady trhu (+0,6%) a zároveň údaj vysoko nad dubnovými čísly, kdy se index propadal o 2,6%. Jedná se tak o teprve druhý růst v posledních devíti měsících a potvrzení toho, že by se i situace v největší evropské ekonomice do dalších měsíců mohla pozvolna stabilizovat. O tom nakonec částečně napověděly i včera zveřejněné německé tovární objednávky, které rostly o 4,4% , což byl nejlepší výsledek za poslední dva roky, který vypovídal o tom, že klesající zahraniční poptávka, která byla v minulých měsících jedním z hlavních zdrojů kontrakce německé ekonomiky, si zřejmě již sáhla na své dno. Porovnáme-li poslední květnová čísla s indexy podnikatelské aktivity, kterým se daří růst již od začátku druhého čtvrtletí, celkový obraz Německé ekonomiky se nadále mění k lepšímu, i když ta spíše než k expanzi směřuje ze současné recese k období prodloužené stagnace.

Ačkoliv Německo včera i dnes nabídlo poměrně příznivá data, reakce obchodníků na ně byla téměř nulová. Evropská měna tak, poté co se dokázala na páru s dolarem vrátit k ceně 1,3930 EUR/USD, zamířila opět níže a hůře si dnes euro vede také na páru s japonským jenem, ke kterému osciluje kolem hranice 131 EUR/JPY, kde se naposledy pohybovalo v druhé polovině května tohoto roku. Daří se dnes naopak americkému dolaru, který zpevňuje zejména na párech s rizikovějšími měnami, k čemuž mu dnes vedle lehce nervózní nálady na akciových trzích pomáhá také jednání zemí G8 v Itálii, jehož výsledkem by podle agentury Reuters nemělo být prohlášení, které by jakkoli, byť jen náznakem, upozorňovalo na roli dolaru, jakožto hlavní světové rezervní měny. 

Ani odpolední obchodování toho dnes příliš nepřinese, když nejsou v USA ke zveřejnění nachystány žádné silnější market movery a proto zájem obchodníků přiláká až zahájení obchodování v USA. Od toho by se stejně jako v minulých dnech mohlo odvíjet také obchodování na FX, kde by další výprodeje amerických akcií svědčily zejména dolaru a japonskému jenu.

Cena ropy (brent) se po včerejším výprodeji postupně v odpoledních hodinách stabilizuje kolem 63 USD za barel, bez větší změny probíhá obchodování také se zlatem, které se drží na 923 USD/tr. unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.