Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Forex: Průmyslová produkce v Japonsku +5,9%. JPY mírně zpevňuje

29.06.2009 | 09:47 0 Komentářů

Dnešní ráno již stačilo přinést několik velmi zajímavých fundamentů, které si pro obchodníky v průběhu asijské seance připravilo Japonsko. To zveřejnilo mezi nejzajímavějšími výsledky průmyslové produkce, která po masivní kontrakci z konce minulého a ze začátku tohoto roku dokázala růst v květnu potřetí v řadě, tentokrát ale o 5,9%, což je stejné tempo růstu jako v předchozím měsíci, zároveň ale údaj nižší, než s jakým původně počítali analytici, kteří věřili v růst o 7,1%. Meziročně tak průmyslová produkce klesala již „pouze“ o 29,5% (předch.: -30,7%) a květové výsledky jsou proto dalším z důkazů, že stabilizace pozvolna přichází také do Japonska, které si díky krizi prošlo v minulých čtvrtletích, společně s dalšími na exportu závislými ekonomikami (Německo) dramatickým útlumem ekonomické aktivity. Dalším fundamentem z Japonska, který dnes rozhodně stál za pozornost, pak byly rovněž v brzkých ranních hodinách zveřejněné výsledky květnových maloobchodních prodejů. Ty klesaly již devátým měsícem v řadě, tentokrát stejně jako v dubnu o 2,8%, což byl údaj ještě o dvě desetiny horší než většinové odhady trhu. Japonská poptávka tak zůstává v prostředí rostoucí nezaměstnanosti i nadále velmi slabá a rozhodně to nebude ona, která by měla japonské ekonomice pomoci ven z recese.

Reakce japonské měny na zveřejněné fundamenty byla poměrně vlažná a ta dokonce dokázala v ranních hodinách mírně zpevňovat. K tomu ji však více než samotná data pomohlo obchodování v Asii, které se neslo v mírně nervózním duchu, když japonský index Nikkei225 ztrácel 1,13%, zatímco hongkongský Hang Seng se propadal níže o 0,30%. Do nového týdne přijde z Japonska několik silných market moverů, které mají potenciál rozvlnit kurz japonské měny a které by měly nadále potvrzovat opatrné zotavování japonské ekonomiky. To by měl být případ zejména velmi očekávaného indexu Tankan, který z Japonska přijde na řadu v noci z úterka na středu a který by měl v 2Q začít konečně pozvolna stoupat.

Vývoj japonské měny však bude i nadále velmi silně korelován děním na akciových trzích, kdy jakýkoliv růst akcií škodí japonské měně, zatímco jejich výprodej jenu pomáhá. V tomto ohledu pak zejména v kratším horizont příliš prostoru k dalšímu výraznému oslabování nevidíme, i když jedním dechem dodáváme, že výhled pro JPY v delším horizontu je podle nás i nadále negativní, a to především na párech s rizikovějšími měnami. V 8:20 se japonská měna k euru prodávala na ceně 133,48 EUR/JPY, k dolaru pak oscilovala kolem 95,37 USD/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.