Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Forex: Propad britské ekonomiky větší než se čekalo

30.06.2009 | 12:20 0 Komentářů

Po výrazném posílení libry, kdy se britská měna na páru s dolarem dostala na své  8 -měsíční maximum, bylo možné očekávat korekci, kterou výrazně podpořily negativní údaje o britském HDP a také o zahraničním obchodě Spojeného království. Tamní ekonomika se propadala o -2,4 % oproti očekávanému poklesu -2,0 %. Rovněž odhadované snížení salda běžného účtu z -8,8 mld. GBP na 6,5 mld. GBP se nepotvrdilo. Deficit zahraničního obchodu dosáhl úrovně -8,5 mld. liber.

Předchozí posilování libry bylo částečným výsledkem podstatně lepších dat o prodejných cenách domů s hypotékou, když ceny rostly o 0,9 % oproti predikovanému poklesu -0,4 %. Tato zpráva pomohla libře na páru s dolarem krátko posílit až k úrovni 1,6741 GBP/USD.

Ze Spojených států se dnes odpoledne dozvíme o vývoji spotřebitelské důvěry, kde se odhaduje mírné zlepšení na hodnotu 55,4 z předchozích 54,9. Krátce předtím budou investoři věnovat pozornost ještě údajům o chicagském indexu nákupních manažerů (oček. 38,9, před. 34,9), který zjišťuje stav podnikatelských podmínek v ekonomice. Lepší než očekávané výsledky by mohly vyvolat tlaky na oslabení dolaru.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.