Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Forex: Problémy Citigroup a špatná ekonomická data pomohla dolaru na pozici nejsilnější měny tohoto týdne

27.02.2009 | 17:14 0 Komentářů

Spojené státy dnes v průběhu odpolední seance zveřejnily velmi očekávanou první revizi růstu HDP za 4Q, která nabídla výrazně horší výsledky než předběžný lednový odhad. Zatímco ještě koncem ledna počítal americký Úřad pro ekonomické analýzy (BEA) s kontrakcí HDP o 3,8% (po přepočtu na celý rok), podle jeho únorové revize již dosahovala kontrakce v posledním čtvrtletí minulého roku vysokých 6,2%, což bylo daleko za očekáváním analytiků, kteří počítali s kontrakcí o 5,4%. Zhoršených výsledků se dočkaly téměř všechny složky HDP, avšak největším zdrojem útlumu byl především propad spotřebitelských výdajů, který podle BEA dosahoval 4,3%, oproti předchozím odhadům, kdy se měly výdaje propadat 3,5%. Velký podíl na negativní revizi měly ale také hrubé soukromé domácí investice, jejichž objem klesal o skokových 20,8% (předch.: -12,3%) a čistý export, jehož podíl na celkovou změnu HDP klesnul oproti předběžným odhadům z +0,09% na -0,46%. Také dnešní ekonomická data se tedy nesou v duchu velmi slabých fundamentů, které ze Spojených států v průběhu tohoto týdne přišly a ještě více tak zhoršují již tak špatný výhled pro americkou ekonomiku do dalších čtvrtletí, od kterých může díky prudce se zhoršující situaci na trhu s bydlením a trhu práce a rekordně nízké spotřebitelské důvěře očekávat další silný útlum domácí poptávky.

Americkému dolaru se dnes ale právě díky velmi slabým včerejším a dnešním výsledkům daří, když k němu obchodníci znovu prchají jako k bezpečnému přístavu v dobách nejistoty. Ta panuje také dnes, kdy se Evropské akcie propadly hluboko do červených čísel a například německý DAX v 15:15 ztrácel 3,68% ze své hodnoty. Končící týden se tedy nese opět v duchu pokračujících výprodejů na finančních trzích a proto není divu, že americká měna v uplynulých pěti dnech dokázala navýšit své zisky ke všem nejvíce obchodovaným měnám. K výprodeji světových akcií opět přispěly vedle slabých ekonomických dat také obavy o stav finančního sektoru, který je i přes masivní záchranné balíčky nadále pod silným tlakem. Nic na tom nezměnilo ani dnešní oznámení dohody mezi Citigroup a americkou vládou, která, pomocí konverze preferenčních akcií (které již nyní drží) na akcie běžné, zvýší svůj podíl v bance až na 36%. Jak dnes Citigroup v doprovodném prohlášení uvedla, s konverzí svých preferenčních akcií souhlasili i jejich ostatní držitelé, jako například Singapurský vládní investiční fond, což byla podmínka americké vlády, která chtěla svůj podíl v bance zvýšit co možná nejméně.

V 15:15 se tak dnes americký dolar dostal na páru s eurem až k ceně 1,2627 EUR/USD a daří se mu také k britské libře, ke které zpevnil na 1,4141 GBP/USD. Výprodej na akciových trzích pak dnes pomohl i japonskému jenu, který dokázal umazat část ztrát ze začátku týdne a k euru se prodával ve stejný čas na ceně 122,88 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.