Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Forex: Pondělní obchodování zatím bez výraznější volatility

29.06.2009 | 13:31 0 Komentářů

Velmi poklidná je zatím pondělní seance na devizovém trhu, kde většina hlavních měnových párů nastoupila do pozvolného bočního trendu. Poté co evropská měna ještě v průběhu asijské seance začala mírně slábnout na páru s dolarem, když se akciové indexy v Asii dostaly do červených čísel, dopolední seance tyto ztráty stabilizovala a dále již nepřispěla k jejich navýšení. Akciové indexy v Evropě totiž dokázaly již krátce po otevření evropských burz znovu růst a v kladných číslech se držely také v průběhu odpolední seance, když se po poledni německý index DAX pohyboval výše o 0,54%, zatímco v Paříži a Londýně si tamní indexy připisovaly 0,98%, resp. 0,20%. K lepší náladě mezi obchodníky z toho mála co dnešek zatím nabídnul přispěly například v 11:00 zveřejněné výsledky spotřebitelské důvěry v eurozóně, která podle eurostatu v červnu rostla z květnových -29b. (revize z -31b.) na -25b., což byl výsledek převyšující většinové odhady (-29b.) a zároveň nejlepší údaj od loňského listopadu. Evropská měna se tak ve 12:15 na páru s dolarem držela kolem ceny 1,4040 EUR/USD, bez větší změny pak oscilovala na páru s japonským jenem, ke kterému se ve stejný čas prodávala na 1,3394 EUR/JPY.

Několik málo ekonomických dat dnes v průběhu dopolední seance přišlo také z Británie, kde Bank of England zveřejnila výsledky objemu čistých půjček soukromým osobám za měsíc květen. Ten podle banky rostl o pouhých 0,6 mld. liber, což byla polovina původně očekávaného přírůstku a zároveň výsledek nižší než v předchozím měsíci (+1,1 mld.). Slabší dojem pak zanechaly také celkové počty nově schválených hypotečních úvěrů, kterých bylo v Británii stejně jako v minulém měsíci 43 tis., což je o tři tisíce méně než s čím analytici počítali. Přestože počty nově udělených hypoték v minulých měsících začaly konečně pozvolna stoupat, v porovnání s rokem minulým jsou o čtvrtinu nižší, zatímco v porovnání s rokem 2007 jsou pak méně než poloviční. Krátce po jejich zveřejnění libra sice mírně oslabila, stejně jako euru ji ale pomáhají rostoucí akciové indexy v Evropě a tak na páru s americkým dolarem osciluje více méně beze změny v bočním trendu nad hranicí 1,65 GBP/USD.

Dalších fundamentů se dnes již nedočkáme, když ze Spojených států přijdou první zajímavější data až zítra a tak obchodníci budou dále vyčkávat především na otevření amerických burz, které určí další tón obchodování do následujících hodin i na FX. Přesto lze očekávat, že většina měn bude i nadále pokračovat v bočním trendu a výraznější volatilitu můžeme čekat až v průběhu zítřejší seance. Klid zatím panuje i na komoditních trzích, kde barel severomořského brentu mírně podražil zpět na 69 USD, zatímco se trojská unce zlata prodávala za 940 USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.