Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Forex: Po včerejší klidné seanci dnes euro opět pod prodejním tlakem

17.02.2009 | 09:16 0 Komentářů

Velice nudná byla včerejší seance na FX, kde se většina měnových párů pohybovala v úzkém kanálu v bočním trendu, díky naprostému nedostatku ekonomických dat a uzavřeným trhům v USA. Výjimkou nebyl ani euro-dolar, který povětšinu dne osciloval pod hranicí 1,27 EUR/USD, aby pondělní obchodování následně uzavřel na ceně 1,2788 EUR/USD. Sentiment na akciových trzích zůstal negativní, k čemuž dopomohly slabé výsledky japonského HDP v posledním čtvrtletí minulého roku (-3,3%) a euro tak nadále zůstává pod tlakem, který pramení jak ze stále přítomné nervozity na finančních trzích, tak ze zhoršující se hospodářské situace v zemích evropské šestnáctky. K těmto problémům se navíc přidávají také čím dále tím intenzivnější spekulace o možných problémech evropských bank a jejich expozici vůči střední a východní Evropě, které přispívají k tomu, že krátkodobý výhled na euro-dolaru zatím stále svědčí spíše americkému dolaru.

Skutečné obchodování tak začíná až dnes, kdy bude ekonomický kalendář na data podstatně bohatší a burzy se otevřou také ve Spojených státech. Tím nejzajímavějším z eurozóny se dnes jednoznačně stane zveřejnění únorových výsledků německého ZEW indexu, který slouží jako barometr názoru expertů na vývoj v největší evropské ekonomice. Poté co v říjnu minulého roku tento index klesnul až k -63b., přinesly nadcházející tři měsíce pozvolné zlepšování, a to až k lednovým -31b. Také od únorových výsledků je očekáváno pozvolné zlepšování (-26,5b,), a to i v tak obtížném prostředí, jakými si nyní německá ekonomika prochází. Jen za posledních pět měsíců totiž klesnul objem průmyslových objednávek o 30% průmyslová produkce o 16%. Díky propadu zahraniční poptávky již navíc firmy začaly ve velkém propouštět, což bude mít v nadcházejících měsících dopad na již tak slabou domácí poptávku. Například již v posledním čtvrtletí minulého roku kontrakce HDP podle předběžných odhadů dosáhla 2,1% a ani výhled pro první čtvrtletí není o moc příznivější. Ve prospěch zklidnění budoucího vývoje sice hovoří výrazné uvolnění měnové politiky ze strany ECB, která snížila sazby na 2%, přesto bychom se nedivili, kdyby únorový ZEW tentokrát přinesl spíše negativní překvapení (-30b.).

Americká strana kotace dnes přinese jen výsledky newyorského Empire state indexu, který by měl podle většinových odhadů mírně klesat z lednových -22,2b. na -23b. Také dnes bude pozornost obchodníků vedle ekonomických dat směřována na akciové indexy a na další vývoj sentimentu, který nadále zůstává jedním z hlavních zdrojů volatility na FX. Jakákoliv dobrá zpráva a růst indexů přitom bude pomáhat euru, zatímco pokračování výprodejů nahrává americkému dolaru. Ten dokázal v brzkých ranních hodinách zpevnit až pod hranici 1,27 EUR/USD a v 8:00 se prodával na páru s evropskou měnou na ceně 1,2636 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.