Středa 22. září. Svátek má Darina.

Forex: Páteční fundamenty z USA poslaly euro do červených čísel

14.06.2010 | 11:24 0 Komentářů

Páteční obchodování s EUR/USD bylo ovlivněno fundamentálními zprávami ze Spojených států. V 14:30 našeho času byly zveřejněny údaje květnových maloobchodních tržeb. Ty nečekaně poklesly. Tržní konsenzus hovořil o mírném růstu 0,2%, ale skutečnost přenesla meziměsíční propad o 1,2%. Tento horší výsledek paradoxně americkému dolaru krátkodobě pomohl. Vysvětlení můžeme vidět v tom, že investoři v důsledku zvýšené rizikové averze upouštěli od rizikových měn a své prostředky přesouvali do bezpečnějších měn jako je americký dolar a japonský jen. Později na trh ještě dorazil červnový index spotřebitelské důvěry podle metodiky michiganské univerzity, který dopadl o něco lépe, než trh očekával a dosáhl nejvyšší hodnoty od ledna 2008. Tento pozitivní výsledek znamenal další zisky pro dolar a kurz EUR/USD tak uzavíral na hodnotě 1,2093 (-0,13%).

Dnešek z hlediska fundamentálních zpráv nebude nijak významný. Jedinou výraznější událostí budou data průmyslové produkce eurozóny.

I když euro dokázalo od začátku minulého týdne vůči dolaru posílit o více než 2%, stále přetrvává negativní sentiment na tomto instrumentu. Světově uznávaný ekonom Nouriel Roubini se již několikráte nechal slyšet, že kurz eura by měl klesnout až na stejnou paritu s dolarem (1,00). Zároveň doporučuje snížení úrokových sazeb ECB až na nulu a pokračování v nákupech státních dluhopisů. Teprve potom se může eurozóna stabilizovat. Podle názoru analytika Deutsche Bank Mayera, jen málokdo na trhu věří, že Řecko zvládne dosavadní problémy bez nějaké formy restrukturalizace dluhů. Trhem v posledních hodinách také proběhla nepotvrzená spekulace ohledně tajných příprav řecké vlády na přechod z eura na drachmu. Tato zpráva však na kurz eura neměla výrazný vliv.

Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.