Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Forex: Odpolední obchodování bez zásadnějších fundamentů. Dolar zůstává slabý

27.03.2008 | 15:29 0 Komentářů

Odpolední seance dnes přinesla zatím pouze několik málo fundamentů ze Spojených států, kde byly zveřejněny výsledky finální revize hospodářského růstu a také čísla z trhu práce, v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Anualizovaný hospodářský růst za poslední čtvrtletí minulého roku podle konečných výsledků dosahoval pouhých 0,6%, což je číslo potvrzující dřívější odhady a zároveň údaj hluboko pod výsledkem třetího čtvrtletí, kdy americká ekonomika rostla tempem 4,9%. O něco lepší dojem zanechaly data z trhu práce, když se počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden dostal na 366 tis., což je o 19. tis. žádostí méně než v týdnu předcházejícím a výsledek o 4 tis. nižší, než s jakým analytici počítali. I přesto však tento údaj zůstává výrazně nad čísly z konce minulého roku, kdy se počet žádostí stabilně pohyboval kolem 320 tis., což poukazuje na stále napjatou situaci na pracovním trhu, kterou dokazují i výsledky z posledních dvou měsíců, kdy americká ekonomika přišla o více než 80 tis. pracovních míst.

Obchodování je dnes na data poměrně chudé a žádných důležitějších fundamentů se již z USA nedočkáme. Akciové trhy zatím pokračují v růstu, a to i navzdory faktu, že problémy s likviditou bank zatím nemusí být u konce. Sazby na mezibankovním trhu v Británii i Evropě zůstávají i nadále zvýšené, což je důsledek neochoty bank vzájemně si půjčovat. Přestože již banky mohou mít z větší části své knihy od problematických cenných papírů vyčištěny, neprůhledná struktura těchto instrumentů a fakt, že problémy s likviditou mohou přijít odkudkoliv, vzájemnou nedůvěru stále nedokáže odbourat. V Británii tak dnes rostl tříměsíční LIBOR (sazba za kterou si banky půjčují na mezibankovním trhu) na 6,00375%, což je více než 75bsp. nad oficiálně stanovenou úrokovou sazbou Bank of England. Ta se dnes rozhodla bankám nabídnout další likviditu v objemu 13,62 mld. liber, a to v podobě týdenního repo tendru, což je ještě o 3 mld. více než kolik bankám poskytla v minulém týdnu. V eurozóně se pak tříměsíční euribor drží na 4.729%, tedy necelých 73bsp. nad čtyřprocentní úrokovou sazbou, na což dnes ECB reagovala prohlášením, že je připravena v případě potřeby na tuto situaci odpovědět.

Na devizovém trhu se ale zatím tyto události nijak dramaticky neprojevily a obchodníci svou pozornost soustředí především na akciové indexy a na spekulace ohledně dalšího vývoje americké ekonomiky, která zatím nepřinesla žádná ekonomická data o které by se mohli dolaroví býci opřít.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.