Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Forex: Obchodníci v očekávání odpoledních NFP. Špatné zprávy pro dolar na cestě?

09.01.2009 | 10:01 0 Komentářů

Další živé obchodování přinesl včerejšek na devizovém trhu, kde se v průběhu první poloviny dne dařilo americkému dolaru zpevňovat na páru s eurem, zatímco jeho druhá polovina se nesla v duchu dolarových výprodejů. Ze začátku dne euru uškodila zejména domácí data, když vyšlo najevo, že se německý export v listopadu propadnul meziměsíčně o 10,3% a obchodní bilance vykázala přebytek pouhých 10,7 mld. euro, což bylo v ostrém kontrastu s očekáváním, která počítala s přebytkem 14 mld. euro. Další slabá čísla pak na sebe nenechala dlouho čekat, když se ve Španělsku počet nezaměstnaných poprvé v historii vyšplhal nad 3 mil., ekonomický sentiment v prosinci podle Evropské komise klesnul na nejnižší hodnoty od roku 1990  a daleko za očekáváním skončil také ukazatel německých továrních objednávek, jejichž objem se v listopadu meziměsíčně propadnul o rovných 6% (oček.: -1,8%), což poslalo meziroční ukazatel na děsivých -27,2%. Země eurozóny však nejsou jediné, které musí čelit rudce se zhoršujícímu ekonomickému klima a tak ani tato čísla nakonec neodradila obchodníky od dalších nákupů společné měny.

Dolarové býky totiž znovu drželo na uzdě očekávání dnešních výsledků z pracovního trhu (NFP), které pravděpodobně budou znamenat další černý měsíc pro americkou zaměstnanost. Připomínkou toho jak slabá čísla dnešek může přinést byly po středečních výsledcích ADP reportu také včerejší výsledky celkového počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, které se vyšplhaly v minulém týdnu na 4,61 mil., což je nejvyšší číslo za posledních 26 let. Počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti pak sice překvapily růstem pouze o 467 tis., což bylo hluboko pod očekáváním trhu (545 tis.), takto nízké číslo ale téměř jistě zapříčinil fakt, že se jednalo o tradičně choulostivý poslední prosincový týden a počty nově podaných žádostí za právě končící týden tak budou pravděpodobně výrazně vyšší.

Dnešní obchodování patří zcela výsledkům ze Spojených států, které ve 14:30 přinesou nejsilnější market mover tohoto týdne v podobě prosincových NFP. Od těch analytici očekávají další silný propad zaměstnanosti až ve výši 500 tis., některé odhady však míří ještě podstatně výše. Růstu by se pak měla dočkat také míra nezaměstnanosti, která je očekávána stoupat o tři desetiny procenta na 7%, což by bylo její šestnáctileté maximum. Faktem je, že se situace na americkém trhu práce rychle zhoršuje, především díky propouštění ve službách, a tak bychom se nedivili, kdyby byl prosincový propad zaměstnanosti ještě podstatně hlubší (600 tis.?). Prosincové výsledky však bývají, díky přítomnosti vánočních svátků, často záludné a jen velmi těžce odhadnutelné. Proto je možné, že přinesou také pozitivní překvapení, které však podle našeho názoru bude třeba srovnávat až s lednovými čísly, jež umožní pohled z vyšší perspektivy.

Zatímco ani lepší čísla dnes nemusejí dodat americké měně silný a především trvalejší impuls k růstu, horší výsledky mají potenciál zatlačit dolar k dalším ztrátám a pomoci tak euru umazat část ze ztrát, které nabralo od začátku nového roku. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,3674 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.