Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Forex: Nový týden na trhu

15.06.2009 | 09:57 0 Komentářů

Pondělní obchodování nabídne z Evropy v průběhu dopolední seance výsledky květnového PPI (oček.: +0,1%, předch.: -0,2%), které pak doplní ještě vystoupení šéfa německé Bundesbank Axela Webera. To nejdůležitější však v pondělí přijde až ze Spojených států, kde jsou ke zveřejnění nachystány odpoledne červnové výsledky newyorského Empire state indexu (oček.: -4,8b., předch.: -4,6b.) a kde poté promluví za Fed členové FOMC Daniel Tarullo a Charles Evans. Bez zajímavosti pak rozhodně nezůstane ani noc z pondělí na úterý, která přinese z Japonska rozhodování Bank of Japan o úrokových sazbách. Ty by měly zůstat beze změny na 0,1% a obchodníci proto budou vyčkávat především na následnou tiskovou konferenci.

V úterý bude kalendář na data velmi bohatý, když bude zveřejněno několik silných market moverů jak z Evropy, tak z USA. Evropa přinese dopoledne především výsledky britského CPI za měsíc květen (y/y)(oček.: +1,9%, předch.: +2,3%), který pak doplní před polednem v Německu zveřejněný ZEW index, jež by po strmém květnovém růstu z 13b. na 31,1b. měl tentokrát opět stoupat, a to na 35,1b. Odpolední obchodování pak USA nabídne první květnová čísla z trhu s bydlením, v podobě počtu nově udělených stavebních povolenek (oček.: 0,50 mil., předch.: 0,50 mil.) a počtu nově zahájených staveb (oček.: 0,48 mil., předch.: 0,46 mil.). Společně s těmito výsledky pak odpoledne přijdou v USA na řadu ještě květnový PPI (oček.: +0,6%, předch.: +0,3%) a květnová průmyslová produkce (oček.: -0,7%, předch.: -0,5%).

Ve středu krátce po otevření evropských burz budou ke zveřejnění nachystány výsledy švýcarských maloobchodních prodejů (y/y) (oček.: +0,5%, předch.: +1,2%), na které pak naváží velmi očekávaná čísla z Britského trhu práce, kde by měl růst počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti o 61,8 tis. (předch.: 57,1 tis.), zatímco míra nezaměstnanosti se má zvyšovat o další dvě desetiny procenta na 7,3%. Krátce před polednem pak zveřejní eurozóna ještě dubnovou obchodní bilanci (EUR)(oček.: -1,5 mld., předch.: -2,1 mld.) a dále již pak obchodníky budou zajímat výsledky ze Spojených států, které nabídnou v odpoledních hodinách především květnový index spotřebitelských cen (oček.: +0,3%, předch.: 0%) a projev B. Bernanka na summitu ve Washingtonu.

Ve čtvrtek ráno bude opět po čtvrt roce o sazbách rozhodovat Swiss National Bank, která by měla podržet klíčovou sazbu beze změny na 0,25%, a z eurozóny pak přijde dopoledne již pouze italská obchodní bilance. Daleko zajímavější čísla tak před polednem nabídne Británie, kde jsou ke zveřejnění nachystány velmi očekávané květnové výsledky maloobchodních prodejů (oček.: +0,4%, předch.: +0,9%), které pak doplní květnová peněžní zásoba (M4)(oček.: +0,7%, předch.: +0,2%) a červnový CBI index, měřící očekávání firem ohledně nových objednávek (oček.: -45b., předch.: -56b.). Odpoledne pak přinese Kanada výsledky květnového CPI (oček.: +0,4%, předch.: -0,1%) a ze Spojených států se dočkáme nejprve počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 610 tis., předch.: 601 tis.) a poté philadelphského Fed indexu za měsíc červen (oček.: -17,8b., předch.: -22,6b.).

Poslední den tohoto týdne již bude na ekonomická data velmi chudý a vedle květnového PPI z Německa (oček.: -0,2%, předch.: -1,4%), které přijde na řadu ještě před otevřením evropských burz, pak přinese odpoledne již pouze kanadské výsledky maloobchodních prodejů za měsíc duben (oček.: -0,1%, předch.: -0,2%).

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.