Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Forex: Nový týden na trhu

02.03.2009 | 08:58 0 Komentářů

Pondělní obchodování přinese první zajímavější výsledky z Británie, v podobě únorového PMI pro výrobní sektor, který by měl podle většinových odhadů klesat z lednových 35,8b. na 34,9b.  Britská data pak ve stejný čas doprovodí ještě lednové počty nově udělených hypotečních úvěrů (oček.: 33 tis., předch.: 31 tis.)  a posledními čísly z Evropy pak budou velmi zajímavé výsledky předběžného (flash) odhadu únorového CPI, který by měl znovu klesat, tentokrát o desetinu na 1%.  Odpolední obchodování poté přinese z Kanady prosincový HDP (oček.: -0,7%, předch.: -0,7%). Na ten pak navážou v USA ještě zveřejněné výsledky osobních příjmů (oček.: -0,2, předch.: -0,2%) a osobních výdajů (oček.: +0,3%, předch.: -1%), které pak doplní ještě únorový ISM pro výrobní sektor (oček.: 34b., předch.: 35,6b.). Také noc z pondělní na úterý ale přinese několik zajímavých výsledků, a to především z Austrálie, kde bude tamní centrální banka rozhodovat o výši úrokových sazeb (oček.: 3%, předch.: 3,25%) a kde budou zveřejněny rovněž výsledky australských maloobchodních prodejů (oček.: -0,5%, předch.: +3,8%).

Úterní seance nabídne již v brzkých ranních hodinách švýcarské výsledky HDP za 4Q (oček.: -0,9%, předch.: 0%) a poté pak ještě britský PMI pro sektor stavebnictví, jež má podle většinových odhadů klesat z lednových 34.5b. na 34,2b. To bude pro tento den z Evropy vše podstatné a tak se pozornost přenese na druhou stranu Atlantiku, kde bude rozhodovat Bank of Canada o úrokových sazbách (oček.: 0,50%, předch.: 1%) a kde před americkým Senátním rozpočtovým výborem promluví šéf Fedu Ben Bernanke. Co se ekonomických dat týká, těch přijde z USA jen málo a tak se mezi nejzajímavější zařadí počty rozjednaných ale zatím neuzavřených smluv ke koupi domu (oček.: -3%, předch.: +6,3%) a americké automobilové prodeje (oček.: 9,6 mil., předch.: 9,6 mil.). Také noc z úterý na středu pak přinese několik zajímavých dat, a to především britskou spotřebitelskou důvěru za měsíc únor (oček.: 38b., předch.: 40b.) a australský HDP za 4Q, který by měl růst stejně jako v předchozím čtvrtletí o 0,1%.

Středa bude na data z Evropy velmi hubená a tak se mezi nejdůležitější se zařadí pouze další výsledky britského PMI, tentokrát pro sektor služeb, od kterého trh čeká mírné zhoršení z lednových 42,5b. na 41,6b. Další zajímavější čísla tak začnou přicházet až odpoledne ze Spojených států, kde bude zveřejněný ADP report z pracovního trhu, který by měl podle většinového konsenzu vykázat propad zaměstnanosti v soukromém sektoru o 620 tis. Tato čísla pak ještě doprovodí americký ISM pro sektor služeb, jež by měl klesat z lednových 42,5b. na 41,6b. V podvečerních hodinách pak za FOMC promluví ještě Denis Lockhart a zveřejněna bude rovněž Béžová kniha amerického Fedu, ve které jednotlivé okrsky Federálního rezervního systému nabídnou svůj čerstvý pohled na současnou situaci v americké ekonomice.

Teprve čtvrtek a pátek však přinese skutečné market movery, které mají vysoký potenciál zahýbat s kurzy jednotlivých měn. Čtvrteční ráno nabídne ještě před otevřením evropských burz německé maloobchodní prodeje, které mají v lednu růst o 0,3% poté, co si v prosinci připsaly růst o 0,1%. To nejdůležitější z Evropy však přijde až v odpoledních hodinách, kdy budou BoE a ECB rozhodovat o úrokových sazbách.  Bank of England své rozhodnutí zveřejní jako první a podle většinového konsenzu by měla přistoupit k další půlprocentní redukci ze současných 1% až na 0,50%. Ke snížení sazeb o půl procenta z 2% na 1,50% by se pak po únorové přestávce měla podle většinových očekávání odhodlat také Evropská centrální banka. V případě ECB budou velkou pozornost obchodníci tradičně věnovat následující tiskové konferenci, na které přečte Jean-Claude Trichet společné prohlášení Rady guvernérů a zodpoví několik otázek novinářů. Ze Spojených států pak ve čtvrtek přijdou tradiční počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 641 tis., předch.: 667 tis.) a společně s nimi i lednová dynamika růstu továrních objednávek (oček.: -3,5%, předch.: -3,9%).

Páteční obchodování pro změnu bude patřit především Spojeným státům. Ještě předtím než začnou přicházet americká data se však obchodníci dočkají Britského únorového PPI, který by měl pro vstupní ceny růst o 0,1% (předch.: +1,5%) a pro ceny výstupní se pak rovněž čeká růst o 0,1% (předch.: +0,1%). To nejdůležitější ale přinesou Spojené státy, v podobě únorových výsledků zaměstnanosti (NFP). Ta by měla podle většinových odhadů znovu prudce klesat, a to o 636 tis. pracovních míst, což je ještě horší výsledek než lednových -598 tis. Růstu by se tak měla dočkat také míra nezaměstnanosti, od které se čeká její další skokové zvýšení o tři desetiny procenta až na 7,9%. Zvyšovat se pak má podle očekávání o 0,3% (předch.: +0,3%) také průměrná hodinová mzda. Posledním zajímavějším fundamentem pro tento týden je poté již pouze projev šéfa newyorského Fedu (Dudley), který vystoupí na konferenci v New Yorku.

Autor: Jaroslav Brychta jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.