Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Forex: Nový týden na trhu

16.02.2009 | 09:05 0 Komentářů

Pondělní obchodování z Evropy nepřinese žádná ekonomická data a protože jsou v USA na pondělí naplánovány bankovní prázdniny, soustředí se většinový zájem výhradně na projevy některých měnověpolitických autorit. Za FOMC promluví například Elizabeth Duke o stabilizaci sektoru s bydlením a za ECB pak J-C Trichet, který bude  přednášet na téma obnovení ekonomické stabilizace v eurozóně. V noci z pondělí na úterý pak nabídne Japonsko ještě prosincový index aktivity v terciárním sektoru (oček.: -1,6%, předch.: -0,9%) a pozornost bude věnována také Reserve bank of Australia, která zveřejní minutes z posledního zasedání.

Úterní seance nabídne v dopoledních hodinách nejprve britský CPI za měsíc leden (oček.: +2,6%, předch.: +3,1%), po kterém budou následovat výsledky německého ZEW indexu, který by měl v únoru klesat počtvrté v řadě, tentokrát z lednových -31b. na -26,5b. Před polednem se pak obchodníci dočkají ještě obchodní bilance eurozóny (EUR)(oček.: -5,2 mld., předch.: -4,9 mld.) a odpoledne se pak většinová pozornost zaměří do USA na newyorský Fed index (oček.: -22,5b., předch.: -22,2b.).

Ve středu bude ekonomický kalendář již o poznání plnější. Z Británie se obchodníci dočkají zveřejnění zápisu z posledního zasedání MPC, kdy Bank of England snížila základní úrokovou sazbu z 1,50% na 1%, a to by mělo přinést jednoznačný výsledek hlasování v poměru 9-0. Odpoledne jsou pak ke zveřejnění v USA přichystány lednové výsledky z trhu s bydlením v podobě počtu nově zahájených staveb (oček.: 0,53 mil., předch.: 0,55 mil.) a nově udělených stavebních povolenek (oček.: 0,53 mil., předch.: 0,55 mil.). Na řadu pak přijdou také výsledky americké průmyslové produkce, která má v lednu klesat o 1,3% (předch.: -2%) a tu pak ve večerních hodinách doprovodí ještě projevy členů FOMC (Evans, Bernanke) a především zveřejněné minutes ze zasedání FOMC. Za pozornost pak budou stát také fundamenty v noci ze středy na čtvrtek, která přinese zasedání Bank of Japan, jež by měla ponechat sazby beze změny na 0,1%.

Čtvrteční dopoledne si pro obchodníky přichystá mezi nejzajímavějšími hlavně prosincové výsledky italské obchodní bilance (EUR)(oček.: -0,97 mld., předch.: -1,08 mld.), po kterých bude následovat z Británie lednový ukazatel peněžní zásoby (M4) (oček.: +1,2%, předch.: +1,4%) a těsně před polednem ještě švýcarský index ZEW. Ve Spojených státech pak budou zveřejněny naopak lednové výsledky PPI, který by měl tentokrát po pěti měsících v záporných číslech vykázat nepatrný růst o 0,2% (předch.: -1,9%). Dále přijdou na řadu ještě tradiční americké počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: +615 tis., předch.: 623 tis.), na které naváže philadelphský Fed index, jež by měl v únoru jen nepatrně růst z lednových -24,3b. na -24,1b.

Poslední den týdne pak bude na ekonomická data z Evropy poměrně bohatý. Již krátce po otevření burz v Evropě totiž přinese záplavu PMI z největších zemí eurozóny, a to jak pro výrobní sektor, tak pro sektor služeb. Souhrnně by tak měl PMI v eurozóně podle většinového konsenzu ve výrobě růst v únoru na 35b. (předch.: 34,4b.) a zlepšení by se měl dočkat tento ukazatel také ve službách, kde má podle očekávání dosahovat 42,6b. (předch.: 42,2b.). Velký zájem pak na sebe soustředí i výsledky z Británie, v podobě lednových maloobchodních prodejů (oček.: 0%, předch.: +1,6%) a bez pozornosti v odpoledních hodinách nezůstanou ani jediné zajímavější výsledky z druhé strany Atlantiku, kde bude zveřejněn kanadský a americký CPI. Zatímco v Kanadě se od něj čeká kontrakce o 0,3% (předch.: -0,7%), ve Spojených státech by měl  po pětiměsíčním propadu zamířit tentokrát do zelených čísel a růst o 0,2% (předch.: -0,7%).

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.