Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Forex: Nový týden na trhu

26.01.2009 | 08:33 0 Komentářů

Pondělní obchodování začne pozvolna, když nebudou ke zveřejněné připravena žádná zajímavější data z Evropy a vše podstatné tak nabídnou až Spojené státy, odkud přijdou v odpoledních hodinách výsledky z trhu s bydlením, v podobě počtu prodaných již jednou vlastněných domů, kterých mělo být v prosinci 4,40 mil. (předch.: 4,49 mil.). První zajímavější čísla z Evropy tak přinese až úterní seance, to když v dopoledních hodinách zveřejní Německo velmi očekávaný lednový index IFO, který má podle odhadů analytiků pokračovat v pádu a slábnout z prosincových 82,6b. na 81b. Zajímavá čísla však přijdou v úterý na řadu také ze Spojných států, to když budou v odpoledních hodinách ještě ke zveřejnění nachystány výsledky Case-Shillerova indexu, měřícího meziroční změnu ceny domů ve dvaceti amerických metropolích (oček.: -18,4%, předch.: -18%) a dále pak ještě americká spotřebitelská důvěra, která má v lednu mírně růst z rekordně nízkých 38b. na 38,7b.

Středeční obchodní seance přinese již v ranních hodinách lednový index německé spotřebitelské důvěry (GfK) (oček.: 2b., předch.: 2,1b.) a z Německa pak v průběhu dne budou přicházet také první výsledky lednového CPI v německých spolkových zemích, přičemž od celkového CPI pro Německo se čeká jeho meziměsíční snížení o 0,3% (předch.: +0,3%). Odpolední obchodování pak sice z USA žádná ekonomická data nepřinese, obchodníky však bude ve středu daleko více zajímat rozhodování Fedu o úrokových sazbách a doprovodný komentář, který bude k tomuto rozhodnutí zveřejněn. Odhady analytiků hovoří o ponechání sazby Fed funds beze změny na 0,25%, ta je však již nyní efektivně téměř na nule a tak může daleko větší odezvu vyvolat následné prohlášení a především pak jakákoliv zmínka o dalším pokračování agresivní měnové politiky (kvantitativního uvolňování). O sazbách pak bude v noci ze středy na čtvrtek rozhodovat také Reserve Bank of New Zealand a ta by měla přikročit k další skokové redukci, tentokrát o jeden procentní bod na rovné 4%.      

Čtvrteční seance přinese již v ranních hodinách britský národní index cen domů, jež mají podle většinového konsensu meziměsíčně slábnout o 1,8% (předch.: -2,5%), což by poslalo meziroční propad až na 16,7%. Poté přijdou na řadu také výsledky z německého pracovního trhu, kde se čeká růst lednové nezaměstnanosti z 7,6% na 7,7% (+30 tis. nezaměstnaných) a velmi zajímavá čísla nabídne také ukazatel peněžní zásoby (M3) eurozóny, jejíž meziroční růst by měl zpomalit ze 7,8% na 7,6%. Velkou pozornost budou ve středu věnovat obchodníci ale také výsledkům ze Spojených států. Ty zveřejní odpoledne prosincovou dynamiku růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby (oček.: -1,9%, předch.: -1,5%) a ve stejný čas ještě tradiční počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 580 tis., předch.: 589 tis.). Další na řadě pak budou ještě čísla z trhu s bydlením, tentokrát v podobě prosincových počtů prodaných nových domů a těch má být pouze slabých 390 tis. (předch.: 407 tis.). Noc ze čtvrtku na pátek pak patří Japonsku, které nabídne meziroční výsledky prosincových výdajů domácností (oček.: -3,6%, předch.: -0,5%), národního CPI (oček.: +0,4%, předch.: +1%) a průmyslovou produkci, která se má propadat o skokových 20% (předch.: -16,6%).

Ani poslední den nového týdne nezůstane ekonomický kalendář své přeplněnosti nic dlužen. Z Británie se obchodníci dočkají počtů nově schválených hypotečních úvěrů (oček.: 27 tis., předch.: 27 tis.) a eurozóna zveřejní předběžné (flash) odhady lednového CPI (y/y)(oček..: +1,4%, předch.: +1,6%). To nejdůležitější však nabídne znovu odpolední seance, kdy přijde na řadu nejprve kanadský HDP za měsíc listopad (oček.: -0,5%, předch.: -0,1%) a poté veledůležité výsledky amerického HDP, který má anualizovaně, tedy po přepočtu na celý rok, klesat ve 4Q o skokových 5,4% (předch.: -0,5%.), přičemž samotné spotřebitelské výdaje mají slábnout o silných 3,5%. Pro tento týden posledním zajímavějším fundamentem je pak již pouze lednový Chicago PMI, od něhož analytici očekávají pokles z 35,1b. na 34,3b.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.