Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Forex: Nový týden na trhu

12.01.2009 | 08:15 0 Komentářů

Pondělní obchodování bude na ekonomická data velice chudé, když v Evropě a v USA nebudou ke zveřejnění nachystána jediná zajímavější data a tak se největší zájem soustředí především na dopolední vystoupení šéfa ECB Tricheta na konferenci v Basileji a navečer pak ještě na projev jednoho z členů FOMC Lockharta, který promluví v Atlantě. O poznání zajímavější čísla tak začnou přicházet až v úterý, to když Německo zveřejní v ranních hodinách index velkoobchodních cen (oček.: -1,7%, předch.: -3,3%), který následně doprovodí z Británie listopadová obchodní bilance, jež by měla vykázat deficit 7,6 mld. liber (předch.: deficit 7,8 mld.). Výsledky obchodní bilance pak v odpoledních hodinách nabídne také Kanada, od které analytici očekávají přebytek ve výši CAD 3,3 mld. (předch.: přebytek 3,8 mld.) a rovněž Spojené státy, kde by se měl deficit obchodní bilance ztenčit z říjnových 57,2 mld. dolarů na 53,5 mld. Zajímavé výsledky však přijdou také v noci z úterý na středu, to když na Novém Zélandu bude zveřejněna listopadová dynamika růstu počtu nově udělených stavebních povolenek a čísla z trhu s bydlením nabídne také Austrálie, kde bude zveřejněn listopadový objem půjček na bydlení, který má růst o 1% (předch.: 1,3%).

Středa přinese v dopoledních hodinách z eurozóny listopadovou průmyslovou produkci, od které se po výsledcích z jednotlivých zemí zveřejněných v minulém týdnu čeká kontrakce o 1,7% (předch.: -1,2%). Ta nejzajímavější čísla však ve středu přijdou až v odpoledních hodinách ze Spojených států, odkud se obchodníci dočkají silného market moveru, v podobě prosincových maloobchodních prodejů. Ty mají vykázat již šestou kontrakci v řadě, tentokrát o 1,2% (předch.: -1,8%), přičemž do červených čísel se má dostat i jádrový ukazatel, od kterého analytici očekávají propad o 1,3% (předch.: -1,8%). Společně s těmito čísly se pak obchodníci dočkají ještě prosincového indexu cen dováženého zboží (oček.: -5,4%, předch.: -6,7%) a ve večerních hodinách na řadu přijde ještě Béžová kniha Federálního rezervního systému, ve které jednotlivé okrsky Fedu nabídnou svůj pohled na aktuální ekonomickou situaci. Na data bohatá pak bude také noc ze středy na čtvrtek, to když se z Japonska obchodníci dočkají listopadových jádrových strojních objednávek (oček.: -8%, předch.: -4,4%) a Austrálie poté přinese čísla z pracovního trhu, kde by se měla prosincová zaměstnanost snižovat o20 tis. míst, zatímco od míry nezaměstnanosti se čeká růst o desetinu na 4,5%.

Čtvrteční dopoledne přinese z eurozóny prosincový CPI, který by měl potvrdit minulý týden zveřejněné odhady (1,6% y/y), avšak veškerá pozornost bude tentokrát směřována na Evropskou centrální banku, která bude ve 13:45 rozhodovat o úrokových sazbách. Ty by měly podle většinových odhadů, které do značné míry ovlivnila série negativních dat z minulého týdne, klesat opět o půl procentního bodu, tentokrát tedy na rovná dvě procenta. Naplní-li banka očekávání analytiků, tím nejzajímavějším následně bude tisková konference, na které šéf ECB Trichet přečte společné prohlášení Rady guvernérů a mezi řádkami následně může naznačit, jakým směrem se bude dále rozhodování ECB ubírat. Několik fundamentů pak ve čtvrtek přijde také ze Spojených států, přičemž mezi ty nezajímavější se zařadí především prosincový PPI (oček.: -2%, předch.: -2,2%), lednový Empire state index (oček.: -24b., předch.: -25,8b.), měřící výrobní aktivitu v newyorském okrsku Fedu a také tradiční počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by měly v minulém týdnu dosáhnout 520 tis. (předch.: 467 tis.). Čtvrteční večer pak bude plodný také na vystoupení měnověpolitických autorit, když za americký Fed promluví Charles Evans a Dennis Lockhart, zatímco za Bank of Japan pak její guvernér Masaaki Shirakawa.

Poslední den tohoto týdne přinese z Evropy pouze listopadovou obchodní bilanci eurozóny, která by měla vykázat deficit 4,8 mld. euro (předch.: deficit 1,3 mld.) a poté se již zájem plynule přenese opět na Spojené státy. Ty zveřejní v odpoledních hodinách prosincový CPI, od kterého se čeká meziměsíční propad o 0,9% (předch.: -1,7%), což by následně posunulo meziroční ukazatel z listopadových 1,1% na -0,1%, přičemž jádrový CPI (ošetřený o změny cen potravin a energií) by slábnul z 2% pouze na 1,9%. Po výsledcích CPI pak v odpoledních hodinách bude následovat ještě prosincová průmyslová produkce (oček.: -0,8%, předch. :-0,6%) a posledním zajímavějším číslem pro tento týden se stane michiganský index spotřebitelské důvěry, od kterého se čeká v lednu mírné snížení z 60,1b. na 59,5b.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.