Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Forex: Nový týden na trhu

05.01.2009 | 10:35 0 Komentářů

Po dvou velmi klidných týdnech se v nadcházejících pěti dnech volatilita na FX může dostat zpět do starých kolejí, když se na trhy vrátí opět vysoká obchodní aktivita a zveřejněno bude několik silných ekonomických dat. Pondělní obchodování však bude na fundamenty ještě poměrně chudé, když přinese v dopoledních hodinách pouze čísla z Británie, kde bude ke zveřejnění nachystán prosincový PMI pro sektor stavebnictví (oček.: 30,5b., předch.: 31.8b.) a odpoledne pak ještě ze Spojených států počty prodejů automobilů, které by měly nadále klesat, tentokrát z 10,2 mil. na 10 mil.

Úterní seanci zahájí opět čísla z Velké Británie, v podobě prosincového národního indexu cen domů (oček.: -1,5%, předch.: -0,4%), na který navážou ještě prosincové výsledky britského PMI pro sektor služeb  (oček.: 39b., předch.: 40,1b.). Hodinu před polednem pak přinese první zajímavá čísla tohoto týdne také eurozóna, kde bude zveřejněn předběžný (flash) odhad prosincového CPI a ten má podle většinových očekávání meziročně zpomalovat již popáté v řadě, tentokrát z 2,1% na 1,8%. Spojené státy si v úterý pro obchodníky nachystají ISM ve službách (oček.: 36,8b., předch.: 37,3b.) a další čísla z trhu s bydlením, v podobě počtu rozjednaných, ale zatím neuzavřených smluv ke koupi domu (oček.: -0,8%, předch.: -0,7%). Ve večerních hodinách však pozornost obchodníků bude věnována zejména zápisu z posledního zasedání FOMC a v noci z úterý na středu se obchodníci dočkají ještě prosincové spotřebitelské důvěry z Británie.

Středeční obchodování nabídne z Evropy německá čísla z pracovního trhu, kde by měl stoupat počet nezaměstnaných o 10 tis. (předch.: -10 tis.), což by však ponechalo míru nezaměstnanosti beze změny na 7,5%. Ve Spojených státech pak bude ke zveřejnění nachystán ADP report z pracovního trhu, od kterého analytici očekávají, že vykáže úbytek v počtu pracovních míst v soukromém sektoru až ve výši 450 tis. a posledními výsledky, které budou stát za pozornost, jsou pak ještě v noci ze středy na čtvrtek australské počty nově udělených stavebních povolenek (oček.: -1,3%, předch.: -5,4%) a australská obchodní bilance (AUD)(oček.: 2,15 mld., předch.: 2,95 mld.).

Čtvrteční ráno přinese z Německa listopadovou obchodní bilanci (EUR)(oček.: +13,6 mld., předch.: +15,8 mld.) a poté ještě listopadovou dynamiku růstu nových továrních objednávek, které jsou očekávány vykázat růst o 0,4%, poté co se v říjnu propadly o 2,2%. Tím nejzajímavějším však bude v odpoledních hodinách zasedání Bank of England nad sazbami, které by měly opět klesat, a to o 50bsp. na 1,50% a pokud se tak skutečně stane, veškerý další zájem obchodníků bude směřovat na doprovodný komentář zveřejněný po samotném rozhodnutí a na to, zdali BoE naznačí, že je připravena i k dalšímu uvolňování měnové politiky. Spojené státy pak ve čtvrtek přinesou pouze tradiční počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 540 tis., předch.: 492 tis.) a pozadu nezůstane ani Kanada, která zveřejní prosincový PMI (oček.: 38b., předch.: 40,2b).

Poslední den týdne bude na ekonomická data jednoznačně nejbohatším. Již v brzkých ranních hodinách přijdou na řadu německé maloobchodní prodeje (oček.: +0,4%, předch.: -2,2%), na které naváže francouzská průmyslová produkce (oček.: -0,7%, předch.: -2,7%) a průmyslová produkce Británie (oček.: -0,5%, předch.: -1,7%). V pravé poledne pak nabídne dynamiku růstu průmyslové produkce také Německo, ani to se však nevyhne její kontrakci, když by se měla snižovat o rovná dvě procenta (předch.: -2,1%). Ty nejzajímavější čísla však zveřejní až v odpoledních hodinách Spojené státy, které přinesou prosincové výsledky z pracovního trhu. Analytici se přitom shodují nad dalším černým měsícem, když se celkový úbytek pracovních míst po listopadovém snížení o 533 tis. tentokrát očekává ve výši 475 tis., přičemž míra nezaměstnanosti má růst o tři desetiny procenta na rovných 7%. Společně s těmito čísly nabídnou Spojené státy ještě dynamiku růstu průměrné hodinové mzdy (oček.: +0,2%, předch.: +0,4%) a posledními výsledky jsou tentokrát americké velkoobchodní prodeje, jejichž objem by měl v listopadu klesat o 0,9% (předch.: -1,1%).

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.