Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Forex: Nový týden na trhu

22.12.2008 | 08:27 0 Komentářů

Tradičně klidný bude vánoční týden na FX, kde budeme moci po dvou velmi volatilních týdnech očekávat zklidnění nervózního obchodování, když budou obchodníci trávit svůj čas se svými rodinami, spíše než před monitory počítačů.  Přesto i tento týden nabídne, zejména v jeho první polovině, několik málo ekonomických dat. Pondělní obchodování v Evropě zahájí ještě před otevřením evropských burz čísla z Německa, které zveřejní prosincový ukazatel spotřebitelské důvěry (oček.: 2,1b., předch.: 2,2b.) a na tato čísla navážou ještě v 11:00 zveřejněné nové průmyslové objednávky v eurozóně, které by měly v říjnu slábnout meziměsíčně o 4% (předch.: -3,9%). Odpolední obchodování nenabídne z USA ani z Kanady žádná ekonomická data a zájem obchodníků se tak obrátí až na výsledky z Nového Zélandu, který v noci z pondělí na úterý nabídne svůj HDP za 3Q, jež by měl zaznamenat kontrakci o 0,5% (předch.: -0,2%).

Úterní ráno zahájí údaje z Francie, kde bude ke zveřejnění připravena listopadová dynamika růstu spotřebitelských výdajů, které by měly meziměsíčně klesat o 0,5% (předch.: -0,4%) a v 10:00 pak přijdou na řadu ještě říjnové výsledky běžného účtu platební bilance eurozóny, který má skončit podle většinového konsenzu v deficitu 7,3 mld. euro (předch.: deficit 10,3 mld.). Stejný fundament je ke zveřejnění nachystán v 10:30 také v Británii, kde se má deficit běžného účtu rozšířit ve třetím čtvrtletí z 11 mld. liber na 11,8 mld. Odpolední obchodování poté nabídne také první ekonomická data z USA, které zveřejní ve 14:30 finální revizi HDP za 3Q, která však má pouze potvrdit předchozí odhady (-0,5%) a tak bude daleko větší pozornost upřena na čísla z amerického trhu s bydlením, od kterých se čeká další propad prodejů již jednou vlastněných domů (oček.: 4,90 mil., předch.: 4,98 mil.), stejně tak jako další snížení v počtu prodaných nových domů (oček.: 417 tis., předch.: 433 tis.).

Vánoční středa znamená uzavřené trhy pro velkou část Evropy a obchodníci tak budou zvědavi zejména na čísla z druhé strany Atlantiku, kde nabídne Kanada výsledky říjnového HDP, od kterého se čeká kontrakce o 0,3% (předch.: +0,1%) a za pozornost budou stát také tento týden nejzajímavější výsledky amerických objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž objem se má podle většinových očekávání v listopadu snižovat počtvrté v řadě, tentokrát o 3,2% (předch.: -6,9%). Středeční odpoledne bude na ekonomická data nejbohatší, to když budou vedle těchto čísel ve stejný čas (14:30) zveřejněny ještě listopadové výsledky osobních příjmů (oček.: +0,1%, předch.: +0,3%) a osobních výdajů (oček.: -0,8%, předch.: -1%), které doprovodí ještě index cen ve výdajích na osobní spotřebu, který by měl ve své jádrové podobě vykázat v listopadu, stejně jako v říjnu, nulový růst.

Čtvrteční obchodování a první svátek vánoční přinese uzavřené trhy jak v Evropě, tak v Severní Americe a jediná ekonomická data nabídne až v noci ze čtvrtku na pátek Japonsko, v podobě listopadové dynamiky růstu výdajů domácností, které mají meziročně klesat o 3,7% (předch.: -3,8%), dále Japonsko zveřejní také meziroční CPI, jež má v listopadu zpomalit z 1,7% na 1,1% a za pozornost budou stát také maloobchodní prodeje, jejichž objem by měl podle analytiků za posledních dvanáct měsíců klesat o 1,4% (předch.: -0,7%).

Pátek a druhý svátek vánoční pak již nepřinese jediný ekonomický fundament, když budou trhy v Evropě a v USA uzavřeny.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.