Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Forex: Nový týden na trhu

23.06.2008 | 10:10 0 Komentářů

Pondělní obchodování přinese v dopoledních hodinách výsledky PMI pro služby a výrobní sektor z Německa a následně i z celé eurozóny, zvláštní pozornost však obchodníci věnují jiným fundamentům z Německa, a to červnovému indexu IFO, který měří celkové podnikatelské klima uvnitř největší evropské ekonomiky, které by se mělo podle analytiků mírně ochladit, a to z dubnových 103,5b. na 102,5b. Zatímco začátek týdne bude na data z Evropy poměrně bohatý, ekonomický kalendář ve Spojených státech bude v průběhu pondělního obchodování prázdný a zájem obchodníků se tak přenese až na následující den. Úterý otevřou ráno zveřejněné výsledky německé spotřebitelské důvěry (oček.: 4,6b., předch.: 4,9b.) na které odpoledne naváže ukazatel spotřebitelské důvěry ve Spojených státech (oček.: 56,4b., předch.: 57,2b.) a dubnový CaseShillerův index, který měří změnu průměrné ceny domů ve dvaceti amerických metropolích a který by měl vykázat další propad cen, tentokrát z březnových -14,4% na -16%. První zajímavější data pak přinese v noci z úterý na středu také Japonsko, kde jsou ke zveřejnění připraveny květnové výsledky obchodní bilance, která má podle analytiků skončit přebytkem (JPY) 0,41 bln., což je o 0,2 bln. horší výsledek než v předchozím měsíci.

Středeční obchodování přinese předběžné výsledky Německé inflace, jež by měla růst v červnu o 0,3% (předch.: 0,6%), zveřejněny budou také italské maloobchodní prodeje (oček.: 0,3%, předch.: -0,5%) a v průběhu dopoledne vystoupí na půdě Evropského parlamentu také šéf ECB Jean-Claude Trichet. Mimořádná pozornost však bude věnována až americkým fundamentům, které budou mít ve středu možnost opravdu významně rozvlnit kurz dolaru na všech párech. První na řadu přijdou květnové výsledky maloobchodních prodejů, jež mají ve své jádrové podobě po velmi silném dubnovém zvýšení o 2,5% tentokrát o 0,9% klesat a na tato čísla naváží později květnové počty prodejů nových domů, kterých má být pouze 515 tis. (předch.: 526 tis.). Tím vůbec nejdůležitějším ale bude pravděpodobně až večerní rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách, které sice s největší pravděpodobností zůstanou beze změny na 2%, velká pozornost ale bude věnována doprovodnému komentáři a jakémukoli náznaku, kterým by americká centrální banka mohla poodhalit něco více o budoucím vývoji úrokových sazeb, které by měly podle očekávání trhu ještě v tomto roce začít opět stoupat.

Čtvrteční dopoledne přinese v ranních hodinách květnové výsledky německého indexu cen dováženého zboží (oček.: 1,5%, předch.: 0,9%) a francouzskou spotřebitelskou důvěru, jež má v červnu zůstat beze změny na -41b. Dopolední obchodování přinese ještě vystoupení guvernéra Bank of England na půdě parlamentního výboru pro finanční záležitosti a odpoledne pak nabídne z USA finální revizi růstu HDP za 1Q (oček.: 1%, předch.: 0,9%), počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 375 tis., předch.: 381 tis.) a v neposlední řadě také počty prodaných již jednou vlastněných domů, kterých by mělo být v květnu 4,96 mil., tedy více než dubnových 4,89 mil. Na fundamenty bohatá však bude i noc ze čtvrtka na pátek. Výsledky tempa růstu HDP za 1Q nabídne Nový Zéland (oček.: -0,3%, předch.: 1%) a z Japonska je ke zveřejnění připravena květnová meziroční inflace (oček.: 1,3%, předch.: 0,8%), průmyslová produkce (oček.: 2,5%, předch.: -0,2%) a výsledky maloobchodních prodejů.

Páteční dopoledne nabídne výsledky běžného účtu v eurozóně a Británii, z Británie se pak dočkáme také finální revize růstu HDP v 1Q a posledními čísly z Evropy bude červnová spotřebitelská důvěra, která má podle analytiků v eurozóně klesat z -15b. na -16b. Spojené státy si pro obchodníky odpoledne připraví výsledky jádrového PCE indexu, měřícího inflaci ve výdajích na osobní spotřebu (oček.: 0,2%, předch.: 0,1%), který tradičně doprovodí květnová dynamika růstu osobních příjmů (oček.: 0,3%, předch.: 0,2%) a osobních výdajů (oček.: 0,7%, předch.: 0,2%).

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.