Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Forex: Nový týden na trhu

31.03.2008 | 10:17 0 Komentářů

Dalších pět dnů bohatých na ekonomická data před sebou mají obchodníci na světových trzích, přičemž obzvláště důležitých fundamentů se dočkáme především v druhé polovině týdne. Tím nejzajímavějším co přinese pondělní obchodování budou v dopoledních hodinách zveřejněné data z Evropy, v podobě předběžných výsledků březnové inflace v eurozóně (oček.: 3,3%, předch.: 3,2%), na což v odpoledních hodinách naváží výsledky růstu kanadského HDP za měsíc leden (předch.: 0,4%, předch.: -0,7%) a z USA ještě chicagský PMI, podle kterého má aktivita ve výrobním sektoru v okolí města Chicago mírně růst, z únorových 44,5b. na 46b. Velice zajímavou pak bude také noc z pondělí na úterý, která přinese z Japonska nejprve čtvrtletní Tankan index, jež slouží jako hlavní ukazatel výrobní aktivity a který má strmě klesat z 19b. (4Q) na pouhých 13b. (1Q) a následovat bude ještě rozhodování Reserve Bank of Australia, od niž se však čeká ponechání sazeb v původní výši na 7,25%.

Úterní obchodování přinese výsledky z pracovního trhu a březnovou dynamiků růstu maloobchodních prodejů v Německu, společně s výsledky PMI pro výrobní sektor ve Francii a Itálii. Stejný ukazatel pak nabídne v dopoledních hodinách také Británie, kde se od březnového PMI čeká mírný pokles z 51,3b. na 51,2b. a výrobní sektor bude předmětem zájmu i ve Spojených státech, které nabídnou březnový ISM. Ten se má i nadále držet pod hranicí 50b., která rozděluje kontrakci od expanze a navíc se od něj čeká ještě mírné zhoršení, a to z únorových 48,3b. na 47,5b. Středa toho z Evropy tentokrát moc nenabídne a tak se veškerá pozornost obrátí opět na Spojené státy. Ty přinesou odpoledne výsledky ADP reportu, který měří změnu zaměstnanosti v soukromém sektoru (oček.: -40 tis., předch.: -23 tis.) a na ten naváží ještě únorové výsledky dynamiky růstu továrních objednávek, které by po slabých výsledcích objednávek zboží dlouhodobé spotřeby měly rovněž skončit v negativním teritoriu (oček.: -0,8%, předch.: -2,5%). Tím co bude ale ve středu obchodníky nejvíce zajímat je projev šéfa Fedu B. Bernanka, který vystoupí před Společným senátním výborem pro hospodářské záležitosti, kde se bude mluvit o aktuálních problémech americké ekonomiky a postoji centrální banky k jejich řešení.

Čtvrteční dopoledne přinese z Velké Británie březnový PMI pro sektor služeb (oček.: 53,3b., předch.: 54,0b.) a výsledků ze stejného sektoru se dočkáme také ve Spojených státech, kde by měl březnový ISM klesat z únorových 49,3b. na 48,5b. Ve čtvrtek se v USA koná také slyšení Senátního bankovního výboru ohledně sloučení problematické banky Bear Stearns s bankou JP Morgan a večerní hodiny přinesou ještě několik zajímavých fundamentů z Austrálie, v čele s projevem šéfa RBA Glenna Stevense a únorovým maloobchodním prodejem (oček.: 0,3%, předch.: 0%). Poslední den tohoto týdne se pak ponese zejména v duchu očekávání amerických dat z pracovního trhu, které přicházejí pravidelně na řadu každý první pátek v novém měsíci. Ještě předtím však svá čísla z pracovního trhu poodkryje Kanada, kde má růst počet zaměstnaných o 15 tis. (předch.: 43 tis.), zatímco celková míra nezaměstnanosti by měla zůstat beze změny na 5,8%. Samotné americké výsledky jsou pak očekávány dopadnout daleko hůře. První dva měsíce nového roku přinesly pro Spojené státy úbytek pracovních míst a jinak by tomu nemělo být podle analytiků ani v březnu, kdy se čeká jejich pokles o dalších 50 tis., což je jen o 13 tis. nižší úbytek než v únoru. Míra nezaměstnanosti je pak očekávána růst o dvě desetiny procenta ze 4,8% na 5% a dynamika růstu průměrných příjmů by měla stoupat stejně jako v minulém měsíci o 0,3%. Posledními zajímavějšími čísly pro tento týden jsou pak v odpoledních hodinách zveřejněné výsledky Kanadského PMI, od kterých se čeká růst z velmi slušných 62b. na 62,5b.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.