Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Forex: Nový den, nová maxima na euro-dolaru

14.03.2008 | 09:18 0 Komentářů

Dolar si včera v ranních hodinách šáhnul na další historické minimum na páru s evropskou měnou, když se přehoupl přes hranici 1,56 EUR/USD, aby dnes ráno vystoupal až k ceně 1,5651 EUR/USD. Zůstává tak i nadále výrazně předprodaný, přesto ani včerejšek nedokázal odstartovat korekci jeho masivních ztát z minulých pěti týdnů a to díky dalším ekonomickýcm datům, které včera z USA přišly v podobě únorových výsledků maloobchodních prodejů. Ty nepříjemně překvapily propadem o 0,6% (oček.: růst o 0,2%) a v negativním teritoriu skončil také jádrový ukazatel, který slábnul o 0,2% (oček.: růstu o 0,2%). Zhoršující se prospekt pro další vývoj spotřebitelských výdajů tvořících až dvě třetiny celé ekonomické aktivity v USA tak nadále straší dolarové býky, kteří se neodvažují vstupovat do dlouhých pozic v takto výrazně anti-dolarovém sentimentu. Z euozóny jsme se včera žádných zajímavějších dat nedočkali, avšak zaujal pravidelný měsíční bulletin ECB, ve kterém banka každý měsíc podrobně shrne své postoje k dalšímu vývoji v eurozóně. V březnovém čísle ECB opět vyzdvihla nutnost pevného ukotvení dlouhodobějších inflačních očekáváních a vyjádřila naději, že současná protiinflační politika pomůže tento cíl naplnit. Neoblomná ECB a její měnová politika tak bude i nadále výrazně podpírat evropskou měnu, která právě díky postoji ECB a příznivým ekonomických fundamentům jakoby dostala v minulých týdnech křídla.

Po včerejších výsledcích amerických maloobchodních prodejů zatím neexistuje důvod proč měnit negativní výhled pro americký dolar. Přestože je však v poslední době čím dál tím obtížnější najít důvod proč americkou měnu nakupovat, je na místě varovat před možnými korekcemi na dolarových párech, které by mohly být díky silné přeprodanosti americké měny poměrně divoké. Nic neroste do nebe a tak může jakýkoliv náznak korekce vyvolat lavinový efekt, který způsobí to, že obchodníci začnou vybírat své tučné zisky, čemuž by napomáhal také obraz na páru EUR/USD a jeho parabolický vývoj z posledních dnů, který je charakterický silným růstem bez jakéhokoliv náznaku korekce. Díky nevýrazné perspektivě pro americký dolar na páru s eurem by však byla případná korekce chápána spíše jako dobrá příležitost k opětovnému nákupu levnějšího eura v jehož prospěch dlouhodobě hovoří zdravější ekonomika a rozšiřující se úrokový diferenciál mezi oběma měnami.

Z fundamentů dnes Spojené státy nabídnou únorovou inflaci a březnový spotřebitelský sentiment. Od inflace se v únoru čeká mírné snížení, a to z 0,4% na 0,3% (meziročně pokles o desetinu na 4,2%), u jádrového ukazatele, který vylučuje změnu cen potravin a kterému Fed přikládá větší váhu, se pak čeká snížení z lednových 0,3% na 0,2%, což by představovalo meziroční pokles o desetinu na 2,4%. Jádrová inflace, tak zůstane pravděpodobně i nadále nad tzv. „komfortní zónou“, kterou Bernanke stanovil v rozmezí 1% – 2%. Díky výrazné orientaci Fedu na stabilizace situace v americké ekonomice a na stimulaci hospodářského růstu však pravděpodobně inflační data v případě menších odchylek nebudou tím klíčovým, co dnes může s dolarovými páry hýbat. Naopak tomu může být u indexu spotřebitelského sentimentu, který má potenciál stát se silnějším market moverem, především pak tehdy, pokud by zaznamenal výraznější propad (alespoň k 65b.), který by nasvědčoval dalšímu zhoršování situace mezi americkými spotřebiteli. V 8:10 se euro na páru s dolarem prodávalo na ceně 1,5617 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.