Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Forex: Nižší španělský rating poslal euro do červených čísel

31.05.2010 | 12:25 0 Komentářů

Dnes můžeme na trzích očekávat nižší aktivitu a to z důvodu státních svátků ve Velké Británii a v USA. Eurozóna však přinese v 11:00 SEČ předběžný výsledek cenového indexu HICP (Harmonizovaný index spotřebitelských cen). Tržní konsenzus odhaduje meziroční květnový nárůst tohoto indexu o 1,6% z předchozích 1,5%.

Závěr pátečního obchodování s EUR/USD byl silně ovlivněn snížením ratingu Španělska. Agentura Fitch snížila hodnocení Španělka o jeden investiční stupeň s dodatkem stabilního výhledu. Euro na tuto zprávu reagovalo výprodejním tlakem. Svůj čin agentura zdůvodňuje především faktem, že proces snižování zadlužení povede ke snížení ekonomického růstu v následujících letech. To potvrzuje i samotná španělská vláda, která snížila odhad růstu ekonomiky pro rok 2012 z 2,9% na 2,5%. Zajímavé bude sledovat, jestli v následujících týdnech sníží rating Španělska i agentura Moody`s, která drží ohodnocení stále na AAA. Poslední z trojice velkých ratingových agentur, Standard & Poor`s, snížila hodnocení Španělska již v dubnu.

EUR/USD tak v pátek uzavíral na hodnotě 1,2270 (-0,70%) a během minulého týdne ztratil celkem 2,2%.

Pokud se na vývoj kurzu EUR/USD podíváme z technického hlediska, můžeme již delší dobu jasně identifikovat klesající trend. Cena se však momentálně zastavila na úrovni 50% Fibonacciho zpětného pohybu z roku 2000 (viz. graf).  Na této hladině se kurz drží již třetím týdnem a zdá se, že pokud se prolomí technická hranice 1,2135, je možné očekávat pokračování klesajícího trendu, který odhaduje většina světových finančních domů.

Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.