Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Forex: Nezaměstnanost v Británii na 6%. Libra oslabuje

17.12.2008 | 11:38 0 Komentářů

Velice slabá ekonomická data dnes v dopoledních hodinách nabídla Velká Británie, kde byly ke zveřejnění připraveny listopadové výsledky z pracovního trhu. Ty dnes opět vyděsily obchodníky, když se míra nezaměstnanosti podle očekávání zvyšovala o dvě desetiny procenta na 6% (1,86 mil. osob) a je tak na nejlepší cestě již začátkem prvního čtvrtletí příštího roku překonat hranici 2 mil. nezaměstnaných. Daleko za očekáváním však skončily především listopadové počty žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, které se skokově zvyšovaly o 75,6 tis., přičemž většinové odhady počítaly s růstem o 45 tis. žádostí. Počty žadatelů o podporu plynule stoupají již desátým měsícem v řadě, přičemž jejich meziměsíční nárůst nabývá na intenzitě, když říjnový přírůstek činil 51,8 tis., poté co byl revidován z předem ohlášených 36,6 tis. Jak dnes uvedla Britská statistická kancelář, počet žadatelů o podporu již dosahuje 1,07 mil. osob a je nejvyšší od července roku 2000. Výhled do nadcházejících měsíců je přitom stále velmi negativní, když britská ekonomika pokračuje v prudkém ochlazování hospodářské aktivity, které se protáhne minimálně do první poloviny příštího roku, kdy by podle Bank of England měla Británie zaznamenat meziroční propad HDP až o dvě procenta.

Ve stejný čas jako výsledky z pracovního trhu (10:30) pak dnes zveřejnila ještě Bank of England zápis z posledního zasedání MPC ze začátku prosince, na kterém byly sníženy sazby o jeden procentní bod na 2%. Podle výsledků hlasování z tohoto zápisu vyplývá, že rozhodnutí MCP bylo jednomyslné (9-0), když se jednotliví členové obávali toho, že by ve střednědobém horizontu mohl CPI výrazně podstřelit dvouprocentní cíl banky. Prostor pro další snižování sazeb tak zůstává otevřený, i když z diskuse mezi členy MPC vyplynulo, že úroková sazby banky již není nejvhodnější instrument jak řešit omezení nabídky na úvěrovém trhu.

Po včerejším růstu dnes libra odevzdává část ze svých pozic, když obchodníci reagovali na vidinu nižších sazeb v Británii a zejména na velmi slabá čísla z pracovního trhu, která poslala britskou měnu na páru s dolarem o jeden cent níže až pod hranici 1,55 GBP/USD, zatímco k euru se dostala nad cenu 0,91 EUR/GBP.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.