Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Forex: Nervózní trhy dolaru svědčí. Ten zůstává pod 1,26 EUR/USD

19.02.2009 | 09:13 0 Komentářů

Také včera zůstávala evropská měna na páru s eurem po většinu dne pod prodejním tlakem, když oscilovala kolem hranice 1,26 EUR/USD, aby následně uzavřela středeční obchodování na ceně 1,2545 EUR/USD. Na euro tak nadále doléhají obavy o stav bankovního sektoru v eurozóně, který by mohlo ohrožovat další zhoršování situace v zemích střední a východní Evropy. Negativní sentiment přitom doprovázel celou včerejší obchodní seanci, kterou německý DAX uzavřel se ztrátou 0,28% a DJIA po odpoledním výprodeji dokázal růst pouze o 0,04%. Co se fundamentů z Evropy týká, těch bylo včera poskromnu a mezi nejzajímavější se zařadilo zveřejnění výsledků tří velkých bank (ING, Socitété Générale, Commerzbank), které shodně varovaly před obtížným rokem 2009. Pozornost si získalo také schválení německého zákona šitého na mírů problematické bance Hypo Real Estate (HRE), podle kterého německá vláda může v případě ohrožení celé ekonomiky přistoupit ke znárodnění. Přestože kabinet kancléřky Merkelové nejmenoval HRE explicitně, je to právě ona, která je po injekci 87 mld. euro nejžhavějším kandidátem na první německé znárodnění od roku 1930. 

Spojené státy včera zveřejnily výsledky z trhu s bydlením, které skončily o něco hůře než analytici čekali. Zatímco počty nově udělených stavebních povolenek klesly podle odhadů na 521 tis., počty nově zahájených staveb se propadly na 466 tis. (oček.: 530 tis). Výsledky se však nestaly významnějším market moverem a stejně tomu bylo i v případě lednové průmyslové produkce, která v USA klesla o 1,8% (oček.: -1,4%). Co si však pozornost získalo byl včerejší projev Bena Bernanka a následné zveřejnění zápisu z lednového zasedání FOMC (minutes). Bernanke ve večerních hodinách ve Washingtonu učinil další krůček směrem k cílování inflace, když uvedl, že Fed začne zveřejňovat dlouhodobější projekce pro vývoj inflace, a to až za běžný tříletý horizont. To může do budoucna zpřesnit tzv. „komfortní zónu“ ve kterém se Fed bude snažit držet růst spotřebitelských cen. Tato projekce přitom byla poprvé zveřejněna ve včerejším zápisu z posledního zasedání Fedu, ve kterém se jednotliví členové shodli na pásmu od 1,7% do 2%. Dosud byla přitom „komfortní zóna“ Fedu chápána šířeji, a to v rozmezí 1% až 2%. Fed v uvedl také projekce pro vývoj HDP pro rok 2009, který by měl podle něj zaznamenat kontrakci mezi 1,3% až 0,5%, zatímco zaměstnanost má růst ve stejném období až na 8,5% – 8,8% Velmi zajímavým byl včera také fakt, že se Bernanke nezmínil o možnosti případného nákupu vládních dluhopisů a poměrně nekonkrétní byly také lednové minutes, což u obchodníků vzbudilo dojem, že se Fedu do této jíž dříve oznámené varianty kvantitativního uvolňování příliš nechce. To se včera projevilo také na amerických vládních dluhopisech, které se dostaly pod prodejní tlak a tak například výnos z pětiletých Notes rostl o skokových 13,6bsp. na 1,78%.

S novými stimuly, tentokrát pro trh s bydlením, pak včera přišel krátce po podepsání prvního stimulačního balíčku prezident Spojených států Barack Obama. Jeho nosným pilířem je injekce 75 mld. dolarů pro majitele hypoték, kteří se dostali do problémů s jejich splácením. Vláda jim pomocí nových peněz umožní snížení úroku a rozdíl doplatí finančním institucím. Součástí programu je také schválení možnosti rozšíření portfolia hypoték Freddie Mac a Fannie Mae, které může být nyní navýšeno až o 100 mld. dolarů. Reakce trhu na další Obamův balíček však byla vlažná a obchodníci nadále započítávají do kurzů akcií a měn zvýšená rizika budoucího vývoje.

Ani dnes se obchodníci na euro-dolaru nedočkají žádných silných market moverů. Eurozóna přinese v dopoledních hodinách pouze italskou obchodní bilanci (EUR)(oček.: -0,97 mld., předch.: -1,08 mld.) a Spojené státy pak ve 14:30 nabídnou lednový PPI (oček.: 0,2%, předch.: -1,9%), počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 620 tis., předch.: 623 tis.) a v 16:00 ještě únorový Philly Fed index (oček.: -24,1b., předch.: -24,3b.). Zájem obchodníků zůstává nadále soustředěný na Evropu, kde dnes reportuje BNP Parnas a vývoj na euro-dolaru bude opět silně závislý na sentimentu na akciových trzích. I nadále tak platí: růst akcií = výhoda pro euro, výprodej na akciových trzích = dobrá zpráva pro dolarové býky. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,2575 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.