Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Forex: Nervózní trhy a výprodej akcií pomohly dolaru ke zpevnění

24.02.2009 | 08:10 0 Komentářů

Americký dolar včera dokázal najít odpověď na výprodej z pátečního odpoledne a zpevnil na páru s eurem, ke kterému včerejší obchodování uzavřel na ceně 1,27 EUR/USD. Růstu se přitom dočkal i přesto, že ještě v dopoledních hodinách čelil prodejnímu tlaku, který ho srazil až nadosah hranice 1,30 EUR/USD, kde se naposledy prodával 10. února. Důvodem k ranním výprodejům na dolarových párech se stalo především zlepšení nálady na finančních trzích, ke kterému pomohly jak zprávy ze Spojených států, tak z Evropy. Ve Spojených státech se totiž regulátoři, společně s administrativou nového prezidenta Obamy, poměrně jasně vyslovili proti znárodňování bank, jejichž akcie se v minulých dnech, právě díky obavám ze znárodnění, prudce propadaly. Nejaktuálnější je tato otázka přitom zejména v případě Citigroup, ve které by sice vláda mohla rozšířit svůj podíl, ten by však neměl přesáhnout 40% a navíc by již nyní existující podíl v objemu 45 mld. dolarů, držený prostřednictvím přednostních akcií, měl být z velké části rozředěn do běžných akcií.

Americké Ministerstvo financí se 25. února chystá jako součást plánu na stabilizaci finančního sektoru odstartovat již předem oznámený „stress test“ domácích bank. Tím bude zkoumat, zdali mají finanční instituce v současnosti dostatek kapitálu k zajištění vlastní stability a procesu zotavení a i v případě, kdyby banky tímto testem neprošly, znárodňovat se nebude a bankám bude nabídnut dočasný kapitál k překonání těchto problémů. I na toto oznámení tak reagovali obchodníci pozitivně a k nákupům akcií je včera navíc přiměly i zprávy z Británie, kde Royal Bank of Scotland oznámila, že se rozdělí na dvě části, začne ve velkém propouštět (až 20 tis. zaměstnanců) a hodlá uspořit až miliardu liber. Právě tyto zprávy tak včera v dopoledních hodinách dokázaly pomoci euru k růstu nejvíce. Zlepšená nálada obchodníků však nevydržela dlouho, odpoledne se evropské indexy dostaly znovu pod tlak a s nimi také evropská měna, která své zisky nakonec  nedokázala udržet.

Dnešní obchodování přinese na rozdíl od včerejška také několik zajímavých ekonomických dat. Tím hlavním z Evropy jsou jednoznačně výsledky německého indexu IFO, od něhož trh čeká v únoru jen nepatrný růst z lednových 83b. na 83,2b. IFO je ukazatelem ekonomického klima mezi německými firmami a jeho prudký propad se zastavil teprve v prosinci, kdy se dostal na 82,6b., přičemž ještě před dvanácti měsíci osciloval kolem 103b. Minulý týden přinesl z Německa překvapivě dobré výsledky ZEW indexu, kterému pomohlo očekávání vládní pomoci, což by mohlo do jisté míry podepřít také únorový IFO. I kdyby však dnes index překvapil vyšším než očekávaným růstem, budeme s hodnocením těchto výsledků jen velmi opatrní vzhledem k tomu, že výhled pro největší evropskou ekonomiku zůstává i nadále velice negativní. Jakýkoliv růst eura na těchto datech tak může obchodníkům posloužit jako odrazový můstek k dalšímu prodeji společné měny. Naopak v případě horších výsledků (80b. a méně) se může jednat o silný market mover, který má potenciál evropské měně uškodit.

Dolarová strana kotace dnes na euro-dolaru nabídne v odpoledních hodinách výsledky prosincového Case-Shillerova indexu (y/y)(oček.: -18,3%, předch.: -18,2%) a později také únorovou spotřebitelskou důvěru (oček.: 35,5b., předch.: 37,7b.). I v tomto případě zatím prostoru k optimismu ale příliš nezůstává. Prosincové ukazatele z tru s bydlením byly otřesné a trend dalšího snižování cen domů je tak nadále reálný. Další zhoršení na trhu práce a prudký růst nezaměstnanosti pak zřejmě bude bránit spotřebitelské důvěře ještě několik měsíců v růstu a tak to mohou být opět především negativní data které by mohla zahýbat s kurzem na euro-dolaru. Znovu by však spíše pomohla dolaru, který se již několik měsíců veze na vlně postupného přechodu k bezpečným aktivům. Bez zajímavosti dnes nezůstane ani 16:00 vystoupení šéfa Feu Bena Bernanka na půdě senátního Výboru pro bankovnictví, které by mohlo. mimo výročního zhodnocení měnové politiky, napovědět více o tom, zda-li se Fed chystá k vykupování amerických vládních dluhopisů či nikoliv.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.