Středa 29. září. Svátek má Michal.

Forex: Navzdory dobrým zprávám z USA si euro opět připsalo zisky

10.06.2010 | 12:47 0 Komentářů

Včerejší obchodování na EUR/USD znamenalo pro euro další korekci předchozích propadů. V průběhu dne se kurz EUR/USD krátce vyšplhal nad úroveň 1,2000, ale v závěru dne tuto úroveň neudržel a uzavíral na hodnotě 1,1985 (+0,17%). Během dnešní asijské seance se dařilo euru opět posilovat zpět nad úroveň 1,2000.

Z hlediska fundamentálních zpráv byl včerejšek poměrně poklidný. Kromě pravidelných týdenních statistik zásob ropy a počtu žádostí o hypotéku určité zpestření přinesli šéf Fedu Bernanke a prezentace tzv. Béžové knihy. Jeho slova i závěry Béžové knihy naznačují vcelku pozitivní výhled pro americkou ekonomiku. Oživení nastává jak ve spotřebitelském sektoru, tak i v průmyslu. Zároveň však Bernanke připomněl, že největší slabinou americké ekonomiky je trh komerčních realit. Podle názoru některých odborníků však i nadále existuje značné riziko v hypotékách domácností. Postupné zvyšování úrokových sazeb by mohlo (a patrně bude) znamenat pro mnohé americké domácnosti neschopnost hypoteční úvěry splácet a tím se vytvoří další ztráty v bilancích bank. V současné době však můžeme hovořit o pozitivním hospodářském vývoji americké ekonomiky, který by se mohl projevit i v dalším posilování dolaru (a oslabování eura).

Včerejší den byl také plodný na různá vyjádření politiků na podporu eura. Člen Rady guvernérů ECB (a prozatím nejvážnější kandidát na prezidenta ECB) Weber uklidňoval trhy, že ECB udělá vše pro stabilizaci eura. V této souvislosti zněl poněkud komicky výrok prezidenta ECB Tricheta, který zdůrazňoval, že nezávislost ECB ji dodává důvěryhodnost. Prezident EU Van Rompuy také připustil, v případě nutnosti, zvýšení původního záchranného balíku o velikosti 750 mld. EUR. Tato slova však trhy sotva uklidní. Navýšení prostředků do současného záchranného balíčku, na který momentálně ještě nejsou vyčleněny zdroje, může naznačovat další problémy.

Z fundamentálních zpráv dnes očekáváme pravidelnou statistiku počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti USA a především rozhodnutí ECB o sazbách. To by nemělo přinést žádné překvapení, sazby by měly zůstat na současné úrovni 1%, ale důležitá bude následující tisková konference. Zajímavé bude sledovat, jak prezident ECB Trichet bude obhajovat nákupy státních dluhopisů. Z pohledu technické analýzy se na cenovém grafu vytvořila divergence indikátoru MACD a cenového vývoje, která by mohla znamenat krátkodobý výkyv kurzu směrem nahoru. Pohyb potvrzuje i odražení od spodní linie trendového kanálu.

Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.