Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Forex: Návrat nervozity včera pomohl dolaru

01.07.2009 | 09:45 0 Komentářů

Poměrně volatilní byla včerejší seance na FX, kde se americkému dolaru podařilo setřást ztráty z minulého týdne a zpevňovat na většině nejvíce obchodovaných párech. Ještě začátkem dne se přitom situace pro americkou měnu nevyvíjela nijak příznivě, když se dolar jen na páru s eurem v průběhu dopolední obchodní seance vyhoupnul až na cenu 1,4150 EUR/USD, kam mu pomohlo několik příznivých fundamentů, jako výsledky z německého pracovního trhu, nebo červnový CPI, který se meziročně sice poprvé v historii dostal do negativního teritoria na -0,1%, přesto byla jeho kontrakce ještě o desetinu nižší, než s čím původně počítali analytici. Příznivý dojem v dopoledních hodinách nedokázaly pokazit ani výsledky peněžní zásoby (M3) a tempa růstu nových úvěrů, které znovu potvrdily, že úvěrová expanze v eurozóně nadále výrazně slábne. Vedle poměrně dobrých dat z Evropy, mezi které se zařadily i překvapivě rostoucí ceny domů v Británii, pak dolaru v dopoledních hodinách nijak nepomáhal ani optimistický sentiment na akciových trzích, které se dokázaly držet mírně v plusu.

Zlom v obchodování na FX ale přinesly americká data. Jako první přišly na řadu výsledky Case-Shillerova indexu, které dolaru dokázaly vydatně pomoci poté, co vyšlo najevo, že se v dubnu propad cen domů výrazně zpomalil. Ačkoliv lepší data z USA většinou pomáhají spíše rizikovějším měnám, u výsledků z trhu s bydlením to neplatí vždy, obzvláště pak v situaci, kdy se dolar pohybuje v lehce přeprodaném pásmu, což byl případ i včerejší seance. Obchodníci tak včerejší zprávu vzali jako pozitivní pro dolar a ten se tak na chvíli opoutal od své těsné negativní korelace s rizikovými aktivy, když dokázal růst souběžně s akciovými indexy. Tento stav ale trval jen krátce vzhledem k tomu, že později odpoledne Spojené státy nabídly další, tentokrát podstatně horší, data v podobě červnového indexu spotřebitelské důvěry. Ta po skokovém růstu z minulého měsíce tentokrát korigovala překvapivé květnové výsledky a klesala z 54,8b. na 49,3b., což bylo hluboko pod očekávanými 55,4b. V reakci na tyto výsledky se akciové indexy začaly okamžitě propadat, když obchodníci začali s výběrem dřívějších zisků, a právě díky těmto číslům pak americký S&P500 uzavřel včerejší seanci níže o 0,85%. Odpolední výprodej byl přitom vodou na mlýn americkému dolaru, který se k euru dokázal dostat krátce až pod hranici 1,40 EUR/USD, aby pak uzavřel úterní obchodování silnější o 0,3% na ceně 1,4025 EUR/USD. Konsolidace na euro-dolaru tak pokračuje i nadále a přestože včerejší seance byla poměrně volatilní, na celkovém obrazu obchodování z posledních několika týdnů nezměnila téměř nic.

Dnes se obchodníci z USA dočkají několika dalších market moverů, z nichž každý může dění na euro-dolaru citelně ovlivnit, žádný by však na druhou stranu neměl probíhající konsolidaci v poměrně širokém bočním trendu narušit. Mezi nejdůležitější data se přitom zařadí ADP report, ISM pro výrobní sektor a počty rozjednaných smluv ke koupi domu. ADP jako vždy poslouží jako důležité vodítko toho, jakým směrem by se měly vyvíjet ve čtvrtek zveřejněné NFP. Od ISM se čeká čtvrtý růst v řadě a tedy další indikace snižování kontrakce ve výrobním sektoru, což by potvrzovalo pozvolnou stabilizaci americké ekonomiky a pomáhalo tedy spíše rizikovějším měnám. To samé pak platí také u tempa růstu rozjednaných smluv ke koupi domu, které by svým třetím růstovým měsícem v řadě měly potvrdit, že i na trhu s bydlením se věci posouvají k lepšímu. Pokud by dnešní data dokázala naplnit očekávání (popř. překvapit pozitivně), euru se po včerejším výprodeji znovu může otevřít prostor  k tomu, aby se vyhoupnulo zpět nad hranici 1,41 EUR/USD. V ranních hodinách krátce po 8 hod. se evropská měna na páru s dolarem prodávala na ceně 1,4036 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.