Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Forex: Napětí mezi britským ministerstvem financí a centrální bankou mělo dopad i na vývoj libry

26.06.2009 | 13:26 0 Komentářů

Britská libra včera oslabovala vůči všem hlavním měnám. V absenci fundamentálních dat z Británie je možné příčinu tohoto pádu shledávat v ostrém vyjádření guvernéra centrální banky při jeho vystoupení před výborem ministerstva financí. Jelikož ministerstvo financí s měnovou autoritou neprojednalo návrh regulační reformy pro finanční trhy, guvernér BOE Mervyn King kritizoval nepoměr mezi kompetencemi centrální banky a její odpovědností za finanční stabilitu. Boj o moc mezi vládou a centrální bankou by mohl vyvolávat tenze i do budoucna.

Odpoledne britská měna na páru s americkým dolarem vyrovnávala dřívější ztráty částečně v důsledku amerických fundamentů. I když počet lidí bez práce za předchozí týden narostl až o 627 tisíc (oček. 602 tisíc), pozitivně vyšly údaje o finálním HDP v USA za první kvartál 2009. Tempo poklesu amerického HDP se zpomalilo z -5,7 % na -5,5 %, což byl výsledek lepší i ve srovnání s očekáváním (-5,7%). V důsledku toho americký dolar na páru s librou ztrácel. Po zahájení evropské seance dnes britská měna krátce posílila až na 1,6496 GBP/USD.

Dnešní den ještě čekáme výsledky výdajů domácností v USA, kde se za květen odhaduje 0,4 % růst oproti předchozímu poklesu o 0,1%. Dále bude zveřejněna zpráva o spotřebitelské důvěře měřena indexem Michiganské univerzity. Dle predikcí očekáváme mírný růst z hodnoty 69,0 na 69,2.

Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.