Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Forex: Na JPY začínají negativně doléhat domácí data

23.02.2009 | 07:43 0 Komentářů

Velmi zajímavým vývojem si v průběhu minulého týdne prošla japonská měna, která slábla na všech nejvíce obchodovaných párech a tak například jen k dolaru ztratila 1,5% ze své hodnoty, aby uzavřela až nad hranicí 93 USD/JPY. To co je na oslabení japonské měny nejpozoruhodnější však není samotný fakt, že začala ztrácet, ale skutečnost, že se pod prodejní tlak dostala i v takto nervózním prostředí, kterým minulé dny na finančních trzích jednoznačně byly. Například americký index DJIA od úterý do pátku přišel o 4,9% a ještě větší ztráty si připsaly indexy v Evropě (DAX -6,7%), se kterými otřásly spekulace o schopnosti některých členských zemí eurozóny splácet a refinancovat svůj dluh, společně s obavami o evropské banky, které jsou vystaveny rizikům vysoké expozice vůči prudce zpomalujícímu regionu střední a východní Evropy. Minulé dny se tak nesly ve znamení prohlubování rizikové averze a právě ta stála v minulých měsících za prudkým růstem japonské měny, která na finanční krizi „vydělala“ jednoznačně nejvíce na světě. Tentokrát však ani přesun k rizikovým aktivům nezabránil jenu v oslabování. Je to snad známka změny tohoto trendu a začátek oslabování japonské měny?

Velké starosti začíná obchodníkům na jenových dělat stav japonské ekonomiky, který se ze všech průmyslově vyspělých zemí zhoršuje velmi prudkým tempem. Tradičně vysoce přebytková obchodní bilance, která ještě koncem roku 2007 dosahovala přebytku téměř 1 bilion japonských jenů se v prosinci 2008 držela již třetím měsícem v deficitu (150 mld. JPY), který by podle očekávání trhu měla v lednu prohloubit až na 500 mld. JPY. Průmyslová produkce jen za listopad a prosinec spadla o bezprecedentních 17,3% a jinak by tomu nemělo být ani v lednu, kdy by podle výsledků zveřejněných v noci ze čtvrtku na pátek měla klesat meziměsíčně o skokových 10,3%. Zahraniční poptávka, hlavní zdroj hospodářského růstu Japonska v minulých letech, tak zčásti díky zpomalení hlavních exportních partnerů, ale i díky razantnímu zpevnění japonské měny téměř zkolabovala, což se projevuje útlumem, který Japonsko nepamatuje od druhé světové války a který pro něj znamenal ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku kontrakci HDP o 3,3%. Díky velmi negativnímu výhledu do budoucna navíc japonské domácnosti přestávají utrácet, což se podepsalo na objemu maloobchodních prodejů, který klesal v prosinci počtvrté v řadě (-2,7%) a klesat by měl také v lednu (-3%). Japonsko tak v minulých týdnech zavalila vlna negativních dat a jinak by tomu nemělo být ani v týdnu nadcházejícím. To vše, v kombinaci s prudkým zpevněním japonské měny z předchozích měsíců, tak zdá se přispělo k tomu, že japonský JPY začal po velmi dlouhé době opět reflektovat domácí fundamenty a stal se v minulém týdnu na FX obětí výprodejů.

Přestože výhled (především dlouhodobý) na jenových párech je podle nás negativní a JPY by konec tohoto roku měl uzavřít na slabších hodnotách, žádné agresivní oslabování v nejbližší době zatím nevidíme jako reálné, a to především díky faktu, že statut bezpečného přístavu JPY díky stále přebytkovému běžnému účtu platební bilance jen tak neztratí. Stále přítomné vysoké napětí na finančních trzích tak může japonskou měnu i nadále do určité míry podpírat. To se například stalo i dnes v brzkých ranních hodinách, kdy se ranní Asie začala propadat do červených čísel (Nikkei225 -0,54%) a japonská měn na páru s dolarem mírně rostla až zpět pod hranici 93 USD/JPY USD/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.