Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Forex: Měnový trh v očekávání NFP reportu, kurz GBP/USD směřuje na jih

02.07.2009 | 11:19 0 Komentářů

Včerejší pozitivní výsledek britského PMI se hodnotou 47,0 (oček. 46,4) znovu přiblížil k hranici 50,0, od které se na základě dotazování nákupních manažerů predikuje zlepšování ekonomická kondice země. Libra v důsledku toho včera z části vyrovnávala úterní ztráty. Částečnou korekci předchozího propadu kurzu GBP/USD podpořil také optimismus na akciových trzích, který vyvolal tlaky na oslabení amerického dolaru. V závěru dne se libra dostala na úroveň 1,6484 a den tak zakončila téměř beze změny.

Dnes Británie nabídne zveřejnění stavebního PMI, u kterého se očekává zlepšení z hodnoty 45,9 bodů na 46,1 bodů. Dopoledne jsou na programu taktéž projevy dvou členů britského měnového výboru, Besleyho a Milese. Nicméně tyto fundamenty mají jen druhořadý význam, protože investoři budou věnovat pozornost zejména odpoledním údajům ze Spojených států. Britská libra zahájila dnešní obchodování pokračujícím oslabováním, přičemž na páru s americkou měnou překonala týdenní minimum na úrovni 1,6329 GBP/USD.

Nejvíce očekávanou zprávou dnešního dne je NFP report nezaměstnanosti v USA, který vypovídá o vývoji nezaměstnanosti jak v soukromém tak ve vládním sektoru. Analytici odhadují zvýšení počtu lidí bez práce o 360 tisíc, tedy výsledek horší ve srovnání s předchozím nárůstem nezaměstnaných o 345 tisíc. Že by výsledek mohl ještě předčít negativní očekávání, naznačily včerejší data o nárůstu nezaměstnanosti v soukromé sféře. Ty ukázaly, že práci ztratilo 473 tisíc lidí ve srovnání s očekávanými 388 tisíci. Komplexní obraz o americkém trhu práce za červen doplní ještě zveřejnění míry nezaměstnanosti (před. 9,4 %, oček. 9,6 %), průměrné hodinové mzdy (před. 0,1 %, oček. 0,2 %) a týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (před. 627 tisíc, oček. 612 tisíc). Nervozita obchodníků se zatím projevuje posilováním amerického dolaru.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.