Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Forex: Měnový pár USD/CAD v očekávaní kanadských fundamentů

10.07.2009 | 12:24 0 Komentářů

Dnešní den je plný důležitých informací, které by mohly přinést významné pohyby na měnovém páru USD/CAD. V poledne Kanada zveřejní změnu počtu zaměstnaných. Tempo růstu lidí bez práce by se mělo dle odhadů analytiků zpomalovat růstem o 40 tisíc oproti předchozímu navýšení o 41,8 tisíc. Celkově se kanadská míra nezaměstnanosti dle predikcí analytiků zvýší z květnových 8,4 % na 8,7 % v červnu.

Z Kanady dnes ještě čekáme obchodní bilanci, kde se očekává prohloubení deficitu zahraničního obchodu z 0,2 mld. CAD na 0.5 mld. CAD. I když je tato skutečnost ve vývoji kanadské měny už zahrnuta, pro obchodníky by neočekávaně špatné zprávy mohly znamenat signál k odprodeji loonieho (kanadského dolaru) zejména na páru s americkým dolarem. V delším časovém horizontu v závislosti na rychlosti globální hospodářské stabilizace má však kanadská měna potenciál k opětovnému posilování.

Kanadský dolar patří mezi tzv. komoditní měny, tedy měny do velké míry závislé na vývoji cen určitých komodit. Kanada má především bohaté zásoby ropy. Černé zlato je její předním exportním artiklem, přičemž hlavním obchodním partnerem Kanady jsou Spojené státy. Proto známky obnovy amerického hospodářství znamenají pro kanadský dolar impulz k posílení. Před zveřejněním dnešních fundamentů se měnový pár USD/CAD obchoduje v bočním trendu na úrovni mezi 1,610 až 1,1638 s tendencí k mírnému růstu. Pokud se v důsledku vyhlášení amerických zpráv na finančních trzích neobjeví pozitivní sentiment, negativní výsledky z Kanady by mohly podpořit trend oslabování kanadské měny vůči dolaru.

O změně podmínek v mezinárodním obchodě mezi Spojenými státy a zbytkem světa bude referovat americká obchodní bilance, u které se odhaduje, že si ve srovnání s předchozím stavem -29,2 mld. USD pohorší na -30,0 mld. USD. Další informaci o podmínkách mezinárodního obchodu pro USA přinesou údaje o importních cenách (oček. 1,8%, před. 1,3 %). Odpoledne poté ještě promluví americký ministr financí Timothy Geithner.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.