Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Forex: Maloobchodní prodeje v USA klesají šestým měsícem v řadě. Dolaru a jenu pomáhá averze k riziku

14.01.2009 | 15:16 0 Komentářů

Velmi slabá ekonomická data dnes v odpoledních hodinách nabídly Spojené státy, kde byly ve 14:30 zveřejněny výsledky maloobchodního prodeje. Ten zaznamenal podle prosincových čísel již šestý propad tržeb v řadě, tentokrát o 9,4 mld. dolarů (-2,7%), což byl výsledek výrazně horší než s jakým počítali analytici (-1,2%) a zároveň slabší než v listopadu, kdy se tržby z maloobchodního prodeje snižovaly o 2,1% (revize z -1,8%). Mezi největší zdroje klesajících tržeb, se tak jako v předchozích měsících zařadily zejména nižší prodeje na čerpacích stanicích, které klesaly díky snižujícím se cenám benzínu meziměsíčně o 15,9%. Přestože jsou nižší ceny benzínu dobrou zprávou pro americké spotřebitele, ti i nadále omezují svou spotřebu, když se propadu dočkaly také tržby z prodeje stavebních materiálů a zahraních potřeb (-2,9%), oděvů (-2,5%), nábytku (-1,8%), elektroniky (-1%), automobilů (-0,7%), ale i potravin (-1,4%). Prosincové prodeje tedy pro maloobchodníky byly i přes vysoké slevy pohromou a pouze svědčí o tom, jak slabá je domácí poptávka, která bude hlavním zdrojem kontrakce americké ekonomiky do nadcházejících čtvrtletí. Ta by mohla jen za poslední čtvrtletí minulého roku zaznamenat propad HDP až kolem 5% (po přepočtu na celý rok). Oživení spotřebitelských výdajů je přitom zatím v nedohlednu, když spotřebitelská důvěra zůstává, díky zpomalující se ekonomice a prudce se zhoršující situaci na trhu práce, na nejnižších hodnotách od konce šedesátých let, kdy se s jejím měřením začalo.

Ani takto slabá čísla dnes ale americké měně nedokázala zabránit v růstu a ta se po ranním oslabením opět veze na vlně výprodejů na akciových trzích, které se v Evropě dostaly opět hluboko do červených čísel (DAX -3,47%) a slábnou již šestým dnem v řadě. Na páru s eurem se tak americká měna dostala ve 14:55 až k ceně 1,3092 EUR/USD, přičemž ještě ráno slábla až nad hranici 1,33 EUR/USD. Slabší je dnes dolar naopak k japonskému jenu. Ten se vyváží rovněž na vlně výprodejů na akciových trzích a přesunu zpět k bezpečnějším přístavům a tak se k dolaru dokázal znovu dostat až nadosah hranice 89 USD/JPY.

Společně s výsledky maloobchodních prodejů dnes ze Spojených států přišel také prosincový index cen dováženého zboží, který v prosinci klesal o 4,2%, což byl nižší propad než očekávané snížení o 5,4%. Obchodníci nyní vyčkávají na otevření burz v USA a večer pak na zveřejnění Béžové knihy, která nabídne aktuální pohled všech okrsků Fedu na situaci ve Spojených státech.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.