Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Forex: Libra zůstává silná

26.03.2008 | 09:10 0 Komentářů

Britské libře se včera dařilo zpevňovat na páru s americkým dolarem, když se vyšplhala až k ceně 2,0066 GBP/USD díky nevýrazným výsledkům ze Spojených států, které přinesly slabé údaje o spotřebitelské důvěře společně s nelichotivými daty z trhu s bydlením. Libra se tak dokázala odrazit od supportu 1,9730 GBP/USD a zůstává i nadále silná, přestože např. na páru s eurem stejně jako dolar citelně ztrácí. Narozdíl od americké měny, libru ale podpírají především vyšší úrokové sazby a relativně nižší tempo jejich snižování než v USA, což reflektuje obavy Bank of England z možného prosáknutí inflace do střednědobého horizontu a tak zatímco od poloviny roku ve Spojených státech americká centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o rovná tři procenta, Bank of England zatím přistoupila pouze ke dvěma čtvrtprocentním redukcím. Právě vysoký úrokový diferenciál hovořící ve prospěch libry, společně se zdravější, i když také zpomalující, ekonomikou jsou tak hlavními důvody toho, proč si zatím britská měna dokázala udržet značnou část ze svých zisků, avšak zároveň i jedním z hlavních zdrojů nejistoty ohledně jejího dalšího vývoje. Do konce tohoto roku analytici očekávají snížení sazeb o dalších 50bsp. až 75bsp. a citelného ochlazení se má dočkat také domácí ekonomika, která by měla zpomalit z 3,1% v roce 2007 na 1,8% v r. 2008. Jednou z klíčových obav pro librové býky je pak další vývoj na trhu s bydlením, kde začal citelně zpomalovat vývoj cen, který by se mohlo podle některých analytiků v nadcházejících měsících dokonce propadnout do červených čísel, což by mohlo ještě výrazněji ochladit domácí poptávku a tedy i hospodářský růst. Libra tak není v jednoduché situaci a přestože se jí daří držet podstatnou část svých pozic, stačí několik málo negativních dat a může čelit silnému prodejnímu tlaku.

Ty nejzajímavější data z Británie jsou ke zveřejnění připravena až na pátek, kdy se dočkáme výsledků březnového celonárodního indexu průměrné ceny domů, ale i dnešek nabídne jeden poměrně zajímavý fundament, a to slyšení guvernéra Bank of England na půdě Britského parlamentu. King bude obhajovat svou monetární politiku a dá se očekávat, že bude čelit kritice ze strany těch politiků, kteří by očekávali větší angažovanost Bank of England v problémech, které stíhají britskou ekonomiku, ať už se jedná o čistě makroekonomické otázky, tak o problematiku řešení kreditní krize. King bude muset vysvětlovat, proč BoE snížila sazby jen o půl procenta a nejednala podobně agresivně jako americký Fed a dočká se pravděpodobně i dotazů směřujících k tomu, proč BoE nebyla aktivnější v poskytování dodatečné likvidity bankám, které se díky kreditní krizi dostaly do problémů. Jedním z nejzářivějších příkladů je přitom banka Northern Norck, kterou musela britská vláda znárodnit, aby zabránila jejímu kolapsu.

Dá se očekávat, že King bude obhajovat aktuální měnovou politiku potřebou bojovat s inflačními tlaky a naznačí, tak jako tomu bylo např. i v posledním zápisu ze zasedání BoE, že je společně s kolegy připraven činit další kroky na podporu hospodářského růstu (rozuměj snižovat sazby), což by dnes mohlo působit mírně negativně na britskou měnu. Ta může ve vyšších patrech na páru s dolarem působit poněkud těžkopádně a mírně ztrácet, právě s ohledem na komplikující se výhled pro další vývoj britské ekonomiky. Libru čeká na páru s dolarem první silný support na ceně 1,9730 GBP/USD, zatímco resistenci můžeme hledat až poměrně daleko, kolem hranice 2,04 GBP/USD. V 8:00 se libra k dolaru prodávala na ceně 2,0029 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.